Online Arkadaşlık

Online arkadaşlık gün geçtikçe artıyor

Online arkadaşlık diye tabir edilen, bir çok insanında kendisini sanal dünyanın geniş kollarına bırakanların sayısı gün geçtikçe artarak büyüyor. Genci, yaşlısı, fakiri, zengini demeden herkesin rahatlıkla ulaşabildiği engin bir deniz olan internet bugün sıkça rastladığımız online arkadaşlık siteleriyle de oldukça tercih edilen bir konumdadır. Hayatlarımızda arkadaşlık başlı başına vazgeçilemeyen bir yaşam olgusudur ve bizleri beklide zor günlere karşı ayakta tutan ender duygulardandır.

İşte bu dönemde sadece bire bir tanıdığımız arkadaşlarımızın yanı sıra bugün pek çok kişinin online arkadaşlıklarıda vardır. Günümüzde bu arkadaşlıkların bir kısmı evliliğe de gidebilir veya çok iyi dostta olunabilir. Gerçeklikten ödün verilmezse online arkadaşlıklarında diğer arkadaşlıklardan hiçbir farkı yoktur. Bazıları gerçek hayata taşınabilir bazıları sadece online olarak kalabilir önemli olan şey neyi  nasıl paylaşmayı tercih ettiğiniz ve ne paylaştığınızdır. Bazen bazı durumlarda online arkadaşlık olarak baktığınız ilişkiniz, gerçekte bire bir hayatınızın içinde varolan bir çok kişiden daha değerli bir hale gelebilir. Burada yine önemi azımsanmayacak şey arkadaşlık ve arkadaşlığın getirdiği değerleri iyi bilip bu değerlere göre yaşamaktır.

 

Online arkadaşlık ilgili hassas olunması gereken bir takım dengelerde vardır

Sonuç itibariyle arkadaşlık hangi platformda yaşanırsa yaşansın kıymetini ve arkadaşlık görevlerini iyi bilmektir. Hayat hızla akıyor bizlerse zamana dur diyemiyoruz, bu hayatı yaşarken yalnız değil yanımızda bir güçle hareket ederek kendimize hediye verebiliriz. Online arkadaşlıklarla ilgili hassas olunması gereken bir takım dengelerde vardır. Bunlardan en önemlisi güvenmeye çalışırken ön yargılı davranmamak kişilere şans vermektir. Böylelikle yeni insanlar tanıyıp sosyalleşme imkanın sağlayabilriz. Ön yargı sadece sanal alem için geçerli değil elbetteki, gerçek hayattaki arkadaşlıklarımız içinde ciddi bir yer oluşturan kavramların en başında gelir. Karşımızdaki kişiye her zaman şans vermeli bu şansa göre zamanla değerlendirmeliyiz. Unutmamalıyız ki insanları tek bir davranışlarıyla değil bütünüyle değerlendirmeliyiz. Aksi halde arkadaşlıklarımız emeksiz ve kısa soluklu olacaktır.