eÇift Davranış Kuralları

Günlük hayatımızda gülümsemek ve nezaket kurallarına uymak son derece doğaldır. Fakat maalesef bazı kullanıcılar internetin anonim ortamında nezaket kurallarının önemini zaman zaman göz ardı ediyor. Ciddi ilişki aramak son derece özel bir konudur. Bu yüzden eÇift, ciddi ilişki ararken dikkat edilmesi gereken en önemli davranış kurallarını sizin için özetledi.


1. Fotoğraflar

Profilinize 12 adet fotoğraf yükleme imkânına sahipsiniz.

Fotoğraf seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:
Fotoğrafınız sizi doğru yansıtmalı ve net bir şekilde göstermelidir.

Fotoğraf kurallarını takip edin: Sitenin özel fotoğraf kurallarını öğrenin ve yüklediğiniz fotoğrafların bu kurallara uygun olduğundan emin olun. Bu kurallar, sitenin bütünlüğünü korumak ve tüm kullanıcılar için güvenli ve keyifli bir ortam sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Benzersiz ve yüksek kaliteli fotoğraflar: Yüklenen fotoğrafların benzersiz ve kaliteli olduğundan emin olun.

Tüm kullanıcılar için olumlu bir deneyim sağlamak için zaten platformda bulunan veya düşük kaliteli görselleri yüklemekten kaçının.

Çıplak veya yarı çıplak pozlar, pornografik semboller ve fiziksel veya cinsel şiddet içeren fotoğrafların üye profillerine yüklenmesi kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde ırkçı, aşağılayıcı, hakaret içeren ve ahlâk kurallarına aykırı fotoğrafların kullanımı yasaktır ve reklam veya logo gösteren fotoğrafların kullanımına izin verilmemektedir.

Fotoğraflarınızı kontrol edin: Yüklediğiniz fotoğrafların haklarına sahip olduğunuzdan veya bunları yüklemek için izniniz olduğundan emin olun. Başkalarının fikri mülkiyetine saygı gösterin ve telif hakkı yasalarını ihlal eden fotoğraflar yüklemeyin.

Verilen kararları kabul edin: Bir fotoğraf reddedilirse, moderatörlerin veya yöneticilerin kararına saygı gösterin. Reddedilen aynı fotoğrafın tekrar tekrar yüklenmesi kurallara saygısızlık olarak değerlendirilebilir ve profilinizin geçici veya kalıcı olarak askıya alınması gibi önlemlere yol açabilir.


2. Üyenin kendini prezante etme şekli: Kendinizi gerçekte olduğunuz gibi gösterin

Profilinize girdiğiniz bilgiler ve gönderdiğiniz mesajlar karşınızdaki kişide, yüz yüze buluştuğunuzda cevap veremeyeceğiniz beklentiler yaratmamalıdır. Üyenin gerçek kimliği ile uyuşmayan ve kötüye kullanıldığı anlaşılan profiller herhangi bir uyarıya gerek kalmadan iptal edilir.


3. Mesajlaşma şekli: Mesajlarım neyse ben de oyum

Özellikle ciddi ilişki ararken kişisel mesajlaşma stiliniz önemli bir rol oynar. Kelimelerinizin nasıl bir etki yarattığını daima göz önünde bulundurun. Mesaj yazma şekliniz kişiliğiniz hakkında çok fazla şey söyler.

Aşağıdaki konulara dikkat etmenizi rica ederiz:

• Kelimelerinizin beklentilerinizi doğru şekilde ifade etmesi için mesaj yazarken kendinize yeterince zaman ayırın.

• Toplu mesajlar göndermeyin.

• İmla kurallarına ve büyük ve küçük harf kullanımına dikkat edin. Gereksiz gülücük işaretleri kullanmayın.

• Argo kelime ve küfür içeren mesajlar kesinlikle yasaktır.


4. İnternet çoğu zaman anonim bir ortam olarak algılanır

Ancak karşınızda duyguları olan bir insan olduğunu unutmayın. Fiziksel mesafede hissetmeniz, diğer üyeleri kırmak veya rencide etmek ve üyelerin duygularıyla oynamak veya kendilerine karşı kaba ve baştan savar bir üslup sergilemek için gerekçe değildir. Ağız dalaşmalarından kaçının ve size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de karşınızdaki kişiye o şekilde davranın.


5. Yanlış anlaşılmaları engellemek: Espri ve şaka yaparken dikkatli olun

Fikirlerinizi ve yorumlarınızı, yanlış anlaşılmaya neden olmayacak şekilde ifade etmeye dikkat edin. Karşı taraf, yüz yüze yapılan konuşmalarda yanlış anlaşılmayı önleyen mimik ve hareketlerinizi görmediğini unutmayın.


6. Özel bilgilerinizle ilgili davranış kuralı

Aceleci davranmayın. Mesajlaşma süreci olumlu bir şekilde ilerlediğinde çok sayıda üye, özel bilgilerini erken bir aşamada paylaşma eğilimi gösterir.

Kendinize şu soruyu sorun: mesajlaştığınız kişi karşınızda oturuyor olsa bu kadar açık olur muydunuz?


7. Ret cevabı vermek

Bir üyeyle ilgilenmiyor veya tanışmak istemiyorsanız nazik ve saygılı bir şekilde ret cevabı verin. Bu üyenin günlerce boş yere sizden cevap beklemek zorunda kalmaması için kısa bir mesaj göndermeniz yeterlidir.


8. Ret cevabı almak

Aynı şekilde başka bir üye sizinle görüşmeye devam etmek istemediğinde buna saygı gösterin. Karşınızdaki kişiyi, tekrar tekrar mesaj göndererek rahatsız etmeyin.


9. Gizlilik kuralları

Üye, aldığı mesajların gizliliğini korumakla yükümlüdür. Alınan mesajlar ancak gönderen üye tarafından izin verildiği takdirde üçüncü şahıslarla paylaşılabilir. Başka üyelere sözlü saldırıda bulunmak, üyelerin özel hayatları ile ilgili detayları belgelemek veya üçüncü şahıslarla paylaşmak kesinle yasaktır. Bir üye ile ilgili bilgiler, ancak üyenin kendisi net bir şekilde izin verdiği takdirde başka kişilerle paylaşılabilir.


10. Gerçek / siber / web kamerası / telefon vb. ortamlarda cinsel ilişki teklifinde bulunulması kesinlikle yasaktır.


11. Uygunsuz ve ahlak kurallarına aykırı yayınlamalar ve içerikler

Ayrımcı, ırkçı veya seksist mesajlar ve şiddet, radikal siyasi görüş, küfür veya argo kelime içeren her türlü ahlaka aykırı yayınlamalar ve içerikler kesinlikle yasaktır. Ayrıca başka şahıslara, halklara ve dini inançlara hakaret eden, iftirada ve tehditte bulunan ve bu şahısları aşağılayan içerikler kesinlikle yasaktır.


12. Uygunsuz profillerin bildirimi

eÇift sizi, site yönetimi tarafından tek tek kontrol edilen üye profilleri ve otomatik filtreleme sistemleri ile dolandırıcılık, spam ve rahatsız edilmekten korur. Buna rağmen uygunsuz içeriklerin derhal anlaşılamadığı durumlar olabilir. Davranış kurallarına ve sitemizin kullanım şartlarına aykırı davranarak şüphe uyandıran bir üyeyi tarafımıza bildirerek eÇift kalite standartlarını korumamıza yardımcı olabilirsiniz. Ancak “Bu üyeyi şikayet et” fonksiyonunun kötüye kullanan bir üyenin üyeliği derhal iptal edilir.

Kullanım kurallarının ihlali ve yasal takip

Üyeler tarafından yaratılan tüm içerikler gerekli durumlarda kontrol edilir.


Davranış kurallarına ve kullanım şartlarına aykırı tüm hareketlerde üye uyarılır ve site yönetimi gerekli gördüğü takdirde bu üyenin üyeliğini – yasal takip hakkı saklı kalmak kaydıyla – iptal edebilir.