Güvenlik önerileri: eÇift ile güvenli ve başarılı ilişkiler

eÇift ile hayalinizdeki insanı bulmaya hiç olmadığınız kadar yakınsınız. eÇift İdeal Çift Metodu sayesinde size ömür boyu mutluluğu yakalama ihtimaliniz son derece yüksek üyeler önerilir. Aynı zamanda uzman kadromuz bütün sorularınız için tüm desteğiyle daima yanınızdadır. eÇift’in size sunduğu hizmetlerden rahat ve güvenli bir şekilde faydalanabilmeniz bizim için son derece önemlidir.

Güvenliğiniz için eÇift’in aldığı önlemler

eÇift’te hayatınızı paylaşacağınız insanı ararken anonim kalabilirsiniz. Hizmetlerimizi kötüye kullanmaya çalışan şahısları, daha böyle bir durum söz konusu olmadan tespit etmek ve siteden uzaklaştırmak için çok sayıda önlem almaktayız. Kullanım Şartları bölümünde detaylı bir şekilde sitemizde nelere izin verilmediğini ve eÇift’i kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyoruz.

Ne kadar uzun bir süre anonim kalmak istediğinize siz karar verirsiniz

eÇift, adınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız veya açık adresiniz gibi özel bilgilerinizi başka üyelerle paylaşmaz (sadece ikamet ettiğiniz şehir ve semt üye önerileri listelerinde görünür). Bu önemli bilgileriniz sitemizin güvenlik ayarları sayesinde korunur ve önerildiğiniz üyelere sadece kullanıcı kodunuzla tanıtılırsınız. eÇift size üyelerle tanışmak için anonim bir platform sunar. Hakkınızda daha fazla bilgiyi ne zaman paylaşmak istediğiniz size kalmıştır. Aynı şekilde fotoğraflarınızı kimin görebileceğine her bir üye için ayrı ayrı siz karar verirsiniz.

Üyelerin özelini korumak amacıyla iki üyenin arasındaki mesajlar kontrol edilmez. Bu yüzden mesajların içeriği ve bu mesajlarda paylaşılan bilgiler her üyenin kendi sorumluluğundadır.

Mail ve telefon üzerinden güvenli tanışmalar için tavsiyeler

1. Özel bilgilerinizi erken paylaşmayın

Bu konuda olabildiğince dikkatli davranın. Özelinizin korunduğu bir ortamda mesajlaşmanın avantajlarından faydalanın ve aranızdaki sohbet çok güzel başlasa da e-posta adresinizi veya telefon numaranızı erken paylaşmayın. Telefon numaranızı veya e-posta adresinizi vererek bir sonraki adıma geçmeden önce karşınızdaki kişiyi iyice tanımalısınız. Yeni tanıştığınız biriyle telefonda sohbet etmek, o kişiyi yakından tanımak için önemli bir adımdır, fakat önce karşı tarafın özelinize yeterince saygı göstereceğinden ve bir noktadan sonra iletişiminizi kesmek istemeniz durumunda bunu anlayışla karşılayacağından emin olmalısınız.

2. Kendinize zaman tanıyın

İnternette biriyle tanışmak ve sohbet etmek belli bir rahatlık, yakınlık ve samimiyet getirir beraberinde. Bu yüzden kendinize yeterince zaman tanımanız çok önemlidir. Sohbetinizi mümkün olduğu kadar uzun bir süre eÇift’in güvenli ortamında devam ettirin. Buluşmak ve birlikte yeni tecrübeler edinmek güzel bir ilişkiye giden yolda mutlaka yaşanması gereken bir süreçtir, ancak randevulaşmadan önce kendinize mümkün oldukça çok zaman bırakın ve kendinizi hazır hissetmediğiniz sürece karşı taraf ısrar etse de bilgilerinizi paylaşmayın.

3. E-posta hesabı üzerinden iletişime geçtiğinizde

Doğru insanı arama süreci için Hotmail veya Gmail gibi, büyük e-posta sağlayıcıları üzerinden kendinize, adınızın belirtilmediği anonim bir e-posta hesabı açın ve e-postalarınızda adınızın otomatik olarak iletilmediğine dikkat edin.

4. İlk telefon görüşmeniz

İlk telefon görüşmelerinizi cep telefonunuzla yapın. GSM operatörünüzden, numaranız sorgulandığında adresinizin iletilip iletilmediğini öğrenin ve öyle ise farklı bir numara kullanın. Sadece karşı taraf numarasını verdiyse başta telefonunuzu, numaranız görünmeyecek şekilde ayarlayın. Hatta numarayı kolayca iptal edebileceğiniz bir hazır kart kullanmayı da düşünebilirsiniz.

5. 0900’lü numaralar

Karşı taraf çok ısrar etse de hiçbir zaman bu tarz numaraları aramayın ve böyle bir durumu derhal eÇift’e bildirin.

6. Para talepleri

Sizden para ve borç istenildiğinde veya para transferleri ve ürün nakliyelerinde size yardım teklif edildiğinde bu tarz teklifleri veya talepleri asla kabul etmeyin. Telefon görüşmeleriniz çok sıcak ve samimi geçmiş olsa da veya kişi çok zor durumda olduğunu söylese de bu tarz talepleri her zaman reddedin.

7. Sağduyulu olun ve içinizdeki sesi dinleyin

Gerek gerçek hayatta, gerek internette yeni biriyle tanıştığınızda sağduyunuz ve sezgileriniz size doğru kararlar alma ve kendinizi olası bir tehlikeye karşı koruma konusunda yardımcı olur. Somut bir nedeni olmamasına rağmen biriyle daha fazla görüşmek istemediğinizi hissettiğinizde iletişiminizi sonlandırın (üyenin profilinde bulacağınız “Listemden kaldır” butonunu tıklayarak bu üyeyi listelerinizden silebilirsiniz). Bu şekilde karşınızdaki kişi sizinle daha fazla iletişim kuramaz. Bir üyenin, eÇift’i kötüye kullandığını hissettiğinizde ilgili profili veya mesajı “Mesajı rapor et” linkini kullanarak bize bildirin.

8. Heyecanınız sağduyunuzun önüne geçmesin

Beğendiğiniz bir üyeyle sohbet etmek ve zaman geçtikçe daha yakından tanışmak şüphesiz çok heyecanlıdır. Fakat heyecanınızın ve umutlarınızın sağduyunuzun önüne geçmesine izin vermeyin. Olaylara her zaman belli bir mesafeden ve mantıklı bir şekilde bakmaya çalışın. Dikkatli davranarak güvenliğinizi sağlamakta sizin de önemli bir sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.

Özel bilgiler ve para konusunda dikkatli olun!

Ne yazık ki para ve önemli kişisel bilgilerin peşinde olan dolandırıcılar da interneti zaman zaman kendilerine araç etmektedir. eÇift, internette ciddi ilişki ararken daima güvende olmanız için çok sayıda önlem almaktadır. Dikkatli davranarak siz de gerek kendinizin, gerek başka kişilerin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlardan biri veya birden fazlasıyla karşılaştığınızda dikkatli olmalısınız. Karşınızdaki kişinin dolandırıcı olduğuna dair işaretler çoğu zaman kendini en baştan gösterir. Bazen bu işaretlere daha sonraki aşamalarda rastlarsınız ve hepsi birden görülmez. Emin olmadığınız durumlarda derhal iletişiminizi sonlandırın ve müşteri hizmetlerimizle irtibata geçin.

Karşınızdaki kişinin dolandırıcı olduğuna dair işaretler

•    Yabancı dilde veya (kullanılan çeviri programından dolayı) cümle sonunda boşluk bırakılmamış hatalı Türkçe mesajlar veya profil bilgileri
•    Profilinizdeki bilgilere veya bir önceki mesajınıza değinmeyen toplu mesajlar
•    Erken bir aşamada Msn, Hotmail, Yahoo ve yabancı ya da 0900’lü numaralar üzerinden iletişime devam etme teklifleri
•    Trajik hayat öyküleri ve bunun beraberinde gelen maddi sıkıntılarla ilgili mesajlar: tedaviye muhtaç akrabalar, hırsızlık olaylarına maruz kalma, yolculuk, vize veya eğitim için maddi olanakların yetersizliği, karşılıksız çıkan çekler vs.
•    Özellikle Western Union üzerinden para transfer talepleri

Erkek dolandırıcıların başvurduğu tipik yöntemler

•    Mesajlarda “gizlilik” gibi kelimelerin kullanımı
•    Erken bir aşamada okşayıcı isim veya lakap kullanımı ve aşk itirafları
•    Değişken ve dengesiz bir ruh hali ve kaba bir mesajı takip eden uzun özür mesajları
•    Para taleplerinde fazlasıyla duygusal ve hararetli açıklamalar ve gerekçeler

Kadın dolandırıcıların başvurduğu tipik yöntemler

•    Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, mankenlerin sahip olacağı kalitede fotoğraflar
•    Mesajlarda ve profillerde hatalı Türkçe kullanımı
•    Doğu Avrupalı olduğunu belirten veya Doğu Avrupa ülkelerine ait telefon numaraları bırakan kişiler
•    Mesleki durumunu sıkça işsiz, ev kızı veya kuaför olarak belirten kişiler
•    Genç, çekici ve yaşça büyük erkeklerle ilgilenen kişiler
•    Abartılı derecede sevinçli veya heyecanlı mesajlar (“Profilinizi çok beğendim”, “Mesajınıza çok sevindim” vs.)
•    “Ciddi olanlar yazsın” “Evlilik düşünüyorum”, “İnternete fazla giremiyorum, lütfen numaranızı bırakın” veya “Lütfen bu numaradan arayın” şeklinde mesajlar veya profil bilgileri

E-posta yoluyla dolandırıcılık (phishing)

İngilizce “password” (şifre) ve “fishing” (balık avı) kelimelerinden oluşan bu dolandırıcılık yönteminde kişisel finansal bilgiler (kredi kartı numarası, ATM şifresi vs.) elde etmek için e-posta yoluyla internet kullanıcıları ile iletişime geçilir ve dolandırıcılar kendilerini güvenilir kişiler veya şirket yetkilileri gibi göstererek sahte e-postalarla online bankacılık şifreleri veya kredi kartı bilgileri gibi hassas veriler elde etmeye çalışır. Bu şekilde elde edilen bilgilerle dolandırılan kişiler adına işlem yapılır. Phishing genelde özelleştirilmiş, ilk bakışta resmi bir kuruluş tarafından gönderiliyormuş gibi görünen bir e-posta ile başlar. E-posta alıcısının, bir web sitesini ziyaret etmesi ve kullanıcı bilgilerini girmesi istenir. Dolayısıyla resmi bir kuruluş tarafından gönderiliyormuş gibi görünen mailleri dikkatlice okuyun. Gramer ve imla hataları, alıcının adının belirtilmediği genel bir hitap ediş şekli ve yüksek bir önemlilik derecesi (“İki gün içerisinde cevap verin” vs.) sizi şüphelendirmelidir. Hiçbir kuruluş sizden bu kadar kısa bir zamanda geri dönüş beklemeyecektir.

Premium üye olmaya karar verdiğinizde ödeme işlemi esnasında kredi kartı numaranızı ekrandaki ilgili bölüme girmeniz gerekmektedir. Kredi kartı bilgileriniz sadece ödemenizin tahsil edilmesi için kullanılır ve bir daha hiçbir yerde sizden sorulmaz – ne e-posta yoluyla ne de başka bir şekilde.

Kendinizi dolandırıcılıktan korumak için

•    Şüphe uyandıran mesajları veya profilleri “Mesajı rapor et” linkini tıklayarak ve neden belirterek bize bildirin
•    Bir üye ile iletişimdeyken içinize sinmeyen bir durum hissettiğinizde iletişiminizi sonlandırın
•    Üyenin adını arama motoruna girerek kendi araştırmalarınızı yapın
•    Yakından tanımadığınız birine asla para göndermeyin, telefon görüşmeleriniz ne kadar samimi geçerse geçsin
•    İletişimde olduğunuz bir üyenin yaşadığı sözde bir talihsizliğe üzülseniz bile internette tanışıp sizden para isteyen birinin zor durumda olmayan bir dolandırıcı olduğunu unutmayın. Kendinize şu soruyu sorun: siz aynı durumda olsaydınız ailenizden veya dostlarınızdan yardım istemek yerin internette henüz tanıştığınız birinden yardım ister miydiniz?
•    Geçerli şüpheleriniz veya endişeleriniz varsa savcılığa suç duyurusunda bulunun

İlk buluşmanızın başarılı geçmesi için 17 kural

İnternette biriyle tanışmak ve sohbet etmek belli bir rahatlık, yakınlık ve samimiyet getirir beraberinde. Sohbetinizi mümkün olduğu kadar uzun bir süre eÇift’in güvenli ortamında devam ettirin. eÇift İdeal Çift Metodu sayesinde size uyumlu olduğunuz üyeler önerilir, fakat bu uyumluluk sanal ortamın dışında da birbirinizi tanıma gereksinimini ortadan kaldırmaz. Buluşmak ve birlikte yeni tecrübeler edinmek güzel bir ilişkiye giden yolda mutlaka yaşanması gereken bir süreçtir. Bu sürecin başarılı ve güvenli geçmesi için aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:

1.    Buluşacağınız yeri ve zamanı iyi seçin. Öğlen yemeğine buluşmak iyi bir fikir olabilir. İlk buluşmanız mutlaka bildiğiniz ve kendinizi güvende hissettiğiniz umumi bir yerde ve çok sayıda insanın dışarıda bulunduğu bir olsun.

2.    Buluşacağınız kişi sizi evden almamalıdır. Buluşma yerine toplu taşıma aracı veya kendi arabanızla gidin ve aynı şekilde evinize dönün. İlk buluşmada henüz çok iyi tanımadığınız birinin arabasına binmek iyi bir fikir değil.

3.    Farklı bir şehirde buluşacaksınız ulaşım ve konaklama organizasyonunuzu kendiniz yapın ve karşı tarafa sizin için herhangi bir rezervasyon yaptırmayın.

4.    Ailenizden veya arkadaşlarınızdan en az bir kişiye buluşmanızdan bahsedin.

5.    Yakınınıza kaçta ve nerede buluşacağınızı bildirin ve randevunuzdan sonra sizi aramasını rica edin veya siz arayacağınızı söyleyin.

6.    Buluşacağınız kişinin adı ve telefon numarası gibi bilgileri bu yakınınıza verin.

7.    Buluşma esnasında müsait bir zamanda yakınınızı arayıp her şeyin yolunda olduğunu bildirin.

8.    Buluşmanıza bir arkadaşınızla birlikte gitmeyi veya grup halinde buluşmayı düşünebilirsiniz. Buluşacağınız kişi de bu şekilde bir arkadaşını beraberinde getirebilir.

9.    Mesajlarınız ve telefon görüşmelerinizden dolayı birbirinizi iyi tanıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak unutmayın ki reel hayattaki ilk buluşmada bu kişi sizin için henüz bir yabancıdır.

10.    İlk buluşmanız çok güzel geçse bile sizi eve bırakmasına izin vermeyin veya birlikte eve dönemeyin. Bu kişiye güvenip güvenmeyeceğinize karar verecek kadar vakit geçirmediniz henüz birlikte.

11.    Beklenmedik gelişmeler için her zaman bir B planı yapın ve buluşmanızı, her an kalkabilecek ve etrafta yardım isteyebileceğiniz insanlar olacak şekilde organize edin.

12.    Cep telefonunuzu unutmayın! Buluşmadan önce telefonunuzu şarj edin ve olası bir acil durumda aramak isteyeceğiniz kişinin numarasının telefonunuzda kayıtlı olduğunu kontrol edin.

13.    İçeceğinizi, cüzdan veya çanta gibi kişisel eşyalarınızı ve ceplerinde ehliyet veya kredi kartı fişi gibi, kimlik bilgilerinizin yazılı olduğu eşyalarınızın bulunabileceği ceketinizi gözünüzün önünden ayırmayın.

14.    İyice tanışana kadar evinizde veya iş yerinizde buluşmayın.

15.    Faturanın ne şekilde ödeneceğini bilmediğiniz sürece pahalı şeyler sipariş etmeyin.

16.    Birini iyice tanıyabilmek biraz zaman alabilir. Size gerçekten ilgi duyan biri size o zamanı tanıyacaktır.

17.    Daima genel mantık kurallarına uyun, bu kuralları uygulayın, sağduyulu olun ve içinizdeki sesi dinleyin. Hiçbir zaman karşınızdaki insanın sizi bir şeye zorlamasına izin vermeyin!


eÇift olarak mutlu bir beraberliğe giden sürecin sizin için olabildiğince rahat ve güvenli olması için elimizden geleni yapıyoruz. Hayatınızı birlikte geçireceğiniz insanı ararken bu tavsiyelerimizin size yardımcı olacağını umar, bol heyecanlı tanışmalar ve sohbetler dileriz!