Ankara Arkadaşlık Sitesi

Ankara Arkadaşlık Sitesi

Arkadaşlık denilen evrensel kavrama Ankara’da nasıl bakılmaktadır. Dediğimiz gibi arkadaşlık evrensel bir kavram olduğuna göre herkesin baktığı gibi bakılmaktadır.

Arkadaşlığın temelinde yatan samimiyet duyguları herkeste bulunması gereken bir erdemdir. Erdem sahibi olduğunu varsaydığınız insanların arkadaşlık duygusundan da şüphe etmememiz gerekir.

Cumhuriyetimizin temeli olan Ankara´da arkadaş arama

Cumhuriyetimizin temeli Ankara’da yeşerirken bu temelin esas kazısını yapanların iyi birer arkadaş olduklarını göz ardı edemeyiz. Eğer arkadaşlıklar bir cumhuriyetin temelini oluşturuyorsa, daha birçok şeyin de temelini oluşturabilir. Albert Camus’nun çok güzel bir sözü vardır: “Önümden gitme, seni izleyemeyebilirim. Arkamdan da gelme, yol gösteremeyebilirim. Yanımda yürü ve yalnızca dostum/arkadaşım kal.

”Kuvvet komutanlıklarının Ankara’da olması nedeniyle pek çok askerin vatan görevleri sırasında Ankara’da oluşturdukları arkadaşlıkları unutmamak gerekir. Bu arkadaşlıkların seneler sonrasına da yayıldığını düşünülürse sadece anılarda kalmadığı da ortaya çıkar.

Senelere yayılan ankara arkadaşlıklar bir tayinle son bulmaktadır

Ankara çok zaman bilinen caddeleri ve yine bilinen alışveriş merkezleriyle de adından söz ettirir. Burada gençler ve genç nüfus olarak adlandırdığımız bir çok kişi Kızılay ve çevresinde bulunan kafeler ve alışveriş dükkanlarının sıralandığı çok renkli ve yaşayan bir merkezin içinde vakit geçirirler. Öyle ki bu meydan, sokaklarda kurulan tezgahlardan alışveriş yapanlar, küçük bütçelerle karınlarını doyuranlar, dükkanlardan gelen müzik sesiyle sokakta dans edenler, ortada banklarda oturup sohbet edenlerle dolup taşar.

Şehrin en gözde caddelerinden olan Tunalı Hilmi caddeside bugün bir çok markanın bulunabileceği ve her ihtiyacın karşılanabileceği bir nokta olmasından ötürü günün her saatinde çok kalabalık ve bir o kadarda eğlencelidir. Tüm bu saydığımız mekan ve merkezlerin dışında unutulmaması gereken ve en çok bilinen Ankara’da Gençlik Parkı arkadaşlığı vardır. Uzun yıllar boyu arkadaşların buluşma noktası, arkadaşlıkların sürdürüldüğü yer olarak gündemini korumaktadır. Atatürk Orman Çiftliği ise daha farklıdır.

Daha çok anılarda kalmıştır. Bir zamanların gençlerinin arkadaşlıkları burada pekişmiştir. Şimdilerinin orta yaşlılarının anılarında bu arkadaşlıkların ve Atatürk Orman Çiftliğinin yeri bolcadır. Ama şunu da unutmamak gerekir. Ankara birçok arkadaşlığı da sona erdirmiştir.

Tayinler! Memur tayinleri bırakın arkadaşları, eşleri bile ayrı düşürmektedir. Gerek sosyal şartlar, gerekse ekonomik şartlar bu arkadaşlıkların idamesine engel olmaktadır.