Ciddi Evlilik

Evlenmek ve bir hayat arkadaşıyla yuva kurmak için önce ciddi evlilik düşüncesine sahip olmak gerekir. Bu düşünce yapısına sahip olmayan hiçbir birey mutlu bir yuva sahibi olamaz. Kişiler kendi ihtiyaç ve amaçlarını iyi belirlendiğinde köklü ve olgun bir ilişkiyle beraber ciddi evlilik bağı kurmaya adım atabilirler.

Ciddi evlilik için anahtar

Yuva kurmak ve aile olmak çok güçlü anlamlar barındıran kavramlardır ve bu kavramların anlamına göre hareket edilmeli ve yaşam şartlarıda öyle şekillendirilmelidir. Hayatımınız her döneminde aşka, sevgiye ihtiyaç duyarız ancak hiçbiri tek başına ciddi evliliğin anahtarı olamazlar. Kişinin bakış açısı evliliği algılama yapısı böyle bir ilişki için çok önemlidir özellikle de Türk toplumu olarak evliliğe bakış açımızda göz önünde bulundurulsa bu hiç de ilginç değildir. Evlilik bireylerin belli bir yaş ve olgunluğa geldikten sonra gerçkleştireceği yada gerçekleştirmesi gereken bir kurumdur. 

Ciddi evlilik bağı kurulabilsin

Evlilik içinde olması gereken bir çok duyguyu kişinin iyi idrak etmesi ve özümsemesi gerekir ki ciddi evlilik bağı kurulabilsin. Bu duyguların içinde sevgi ve saygı olmazsa o birliktelikten bir şey umulmasıda bir o kadar saçma bir hale gelecektir. Tüm bunların yanı sıra en önemli şey karışımızdaki kişinin sorumluluğunu alabilmektir. Sorumluluk duygu gelişmemiş birinden başkasının sorumluluğunu almasını beklemek son derece yanlış bir tutumdur. Sorumsuz olan bir birey birlikte yaşamanın getirdiği saygı kurallarını nasıl üzerinde taşıyabilir! Evliliğin özü beraber bir yaşam kurmak ve biz olmak ise bunu o bireyden beklemekte son derece yanlış olacaktır.

İki kişinin birlikte inşa edeceği ve ciddi evlilik bağıyla öreceği tek bir hayat için fedakarlık hissininde gelişmiş olması gerekir. Fedakarlık, bazen karşınızdaki kişinin hareketlerini tölere edebilmek, onunla orta yolu bulup ılımı olmak anlamına gelir. Bazende fedakarlık zor zamanlarda destek olmak ve bu zor dönemi aşmak için birbirine tutunmak demektir. Evlilik yaparak aile olmanın temelleride bu değil midir!