Çöpçatan

Çöpçatan siteleri sayesinde artık iş ve tanıdık çevremize sınırlı değiliz

İlişki arayan veya evlenmek isteyen bekarları bir araya getiren web siteleri veya şirketler sıkça çöpçatan siteleri / şirketleri olarak adlandırılır.

"Nasıl olsa istediğim zama evlenirim" deyip 20’li ve 30’lu yaşlarında evlenmek ve aile kurmaktan ziyade kariyerlerini ön planda tutan kişiler için çöpçatan ve profesyonel eş bulma servislerinin Türkiye’de her gün daha fazla kabul edilmesi şüphesiz sevindirici bir gelişmedir. Çünkü bu kişiler 30’lu yaşlarının ortalarına veya sonlarına geldiklerinde edindikleri tecrübelerden dolayı hayattan ve beraber oldukları insandan ne beklediklerine dair çok net bir düşünceye sahip olurlar. Fakat aynı zamanda eğitim, özgeçmiş, kariyer ve yaşam tarzı açısından kendilerine uygun bekar sayısının, kendileri kariyerleri ve iyi bir hayat standardı yakalamakla meşgul oldukları yıllarda ciddi bir şekilde azalmış olduğunu fark ederler. Hatta "İyiler zaten kapılmış" duygusuyla bu kişiler zaman zaman karamsarlığa ve ümitsizliğe kapılır.

İnsanın bekar olarak geçirdiği yıllar ne kadar çoksa, dating tecrübesi de doğal olarak o kadar fazladır. Olumlu ve olumsuz tecrüblerden oluşan kocaman bir havuz biriktirir. Bu tecrübeler hayatı hem zorlaştırır, hem kolaylaştırır. Zorlaştırır, çünkü geçmişten referans alarak yaşadığımız için zaman zaman yeni insanlara ve durumlara ön yargılı yaklaşmamıza sebep olur. Kolaylaştırır, çünkü çoğu zaman biriyle tanışmanın ilk birkaç saniyesinde bu insanla birlikte olup olamayacağımızı anlarız ve geleceği olmayan ilişkilerle zamanımızı harcamayız. Durum böyle olunca örneğin çöpçatan sitesinde incelediğimiz bir üye profili, bize seçilen fotoğrafıyla ve içerdiği bilgiyle o insan hakkında çok şey anlatır. Türkçeyi kullanış şeklinden fotoğraftaki arka fon veya ev düzenine kadar her türlü gördüğümüz veya satır arasında okuduğumuz ayrıntı bize net bir şekilde bu kişinin potansiyel olarak uygun olup olmadığını gösterir.

Çöpçatan sitelerinin veya şirketlerinin en büyük avantjı belki de yeni insanlarla tanışmak için iş ve tanıdık çevremize sınırlı kalmamamızdır. Ortak arkadaşımız olmamasından dolayı normal şartlarda belki hayatımız boyunca hiç karşılaşmayacağımız, ama belki çok yakın bir semtte oturduğumuz için, aynı restoranlara gittiğimiz için, aynı kitapçıdan kitap aldığımız için, hatta belki de aynı parkta yürüyüş yaptığımız için çok fazla şey paylaştığımız ve çok benzer bir yaşam tarzına sahip olduğumuz biriyle bu tarz siteler ve hizmetler sayesinde tanışabiliriz.

 

Çöpçatan sitelerinde daha az çekici bulunan bayanlara daha çok rağbet

Çöpçatan siteleri ile ilgili eğlenceli bir detay ise yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu araştırmaya göre çöpçatan sitelerinde daha az çekici bulunan bayan profilleri erkekler tarafından daha fazla rağbet görüyor. Fotoğraflara 1 ile 5 arasında not verilmesi istenen 20’li yaşlardaki erkekler en çok 1 ve 2 notunu verdikleri bayanlara mesaj gönderdikleri tespit edilmiştir. Bunun nedeni, daha az reddedilme korkusu yaşanan kişilerle daha rahat bir şekilde iletişime geçilmesidir.

Dolayısıyla katalog modeli gibi bir dış görünüşe sahip olmayan bayanların bu tip çöpçatan sitelerinde eş bulma ihtimalleri oldukça büyük olduğu söylenebilir.