Sinop Evlilik

Sinop Evlilik Sitesi

Sinop evlilik ve eş seçimi

Evlenme, iki kişinin birlikteliğinin aile kurumuna dönüşmesini sağlayan geçiştir. Bu yüzden de çevresinde pek çok âdet, gelenek ve inanç oluşmuştur. Sevdiğinle evlenmek kadar mutluluk ve huzur veren birşey yoktur. 

Sinop evlilik kutlamaları Karadeniz Bölgeside oldukça meşhurdur. "Kaçma" ve "değiş" gibi, başlık parasından kurtulmak için başvurulan evlilik türleri de Sinop’ta oldukça yaygındır. 

Sinop’ta eş arama ve eş bulma aile bireylerinin dahil olduğu konulardır. Ailenin büyükleri çocuklarına eş aramak için komşularına ve arkadaşlarına danışır. seçiminde ailenin rolü büyüktür. Ama son zamanlarda modernleşmenin getirdiği yeniliklerle gençlerin ailelerinin karşılarına çıkıp “biz evlenmek istiyoruz” dedikleri nadir olsa da görülmektedir. 

Sinop evlilik için kız istemeye gitmeye yörede "düğürlüğe gitme" denir. Genelde ilk istenişte kız verilmez. Oğlan tarafı birkaç kez kız isteme işini tekrarlar. Nişanı kız tarafı üstlenir. Geçmişte nişanlarda yemek verilirdi, ancak günümüzde bu gelenek değişime uğradı. Artık misafirlere nişanlarda üzümle şeker dağıtılır.


Sinop evlilik – İkinci baharı destekleyen şehrimiz Sinop 

Sinopta evlenmek isteyenler sadece hiç evlenmemiş gençler değildir. Aynı zamanda boşanmış ya da eşini kaybetmiş olanlar da ikinci baharı arıyor. Sinop boşandıktan sonra evlenme konusunda bazı Anadolu şehirleri gibi tutucu değildir. Aksine boşandıktan sonra tekrar evlenmek Sinop’ta sık görülen bir olgudur. Birçok şehirde insanlar, boşanma sonrası evlenme konusunda tutucu davranabiliyor. Halbuki önemli olan mutlu evlilik yaşamaktır. Eğer ilk evlilik hüsranla sonuçlanmışsa kişinin bir daha evlenmemesi, kendine ve sevdiğine bir şans tanımaması talihsizlik olur çünkü herkes beraber yaşlanacağı bir hayat arkadaşı ister. Dul ile evlenmek eskiden olumsuz bir olguyken zamanla değişen ve daha çok anlayış barındıran zihinler sayesinde olumsuzluğunu bir kenara bırakmıştır.