İdeal bir eş sizce nasıl olmalı? “İdeal” dediğimizde, kadınların ve erkeklerin aradığı özellikler ne derece uyuşuyor ve hangi noktalarda ayrılıyor? İdeal bir diye birşey var mıdır yoksa kafamızdaki kritlerler, belki gözümüzün önünde olan bir insanı görmeyip uzaklarda gerçek dışı birini aramakla zaman kaybetmekten başka bir şeye yaramıyor mudur? Herkes hayatının bir noktasında kendisine veya yakınlarına bu gibi sorular sormuştur ve bir anlamda bu soruların doğru veya yanlış cevapları olmadığını görmüştür.

İdeal bir eş sizce nasıl olmalı?

Fakat bu belirsizliğe rağmen yaşımız ilerledikçe bazı konularda daha net fikirlere sahip olduğumuzu ve kendimizi daha iyi tanıdıkça ne istediğimizin farkına vardığımızı görürüz. Herkesin önem verdiği şeyler farklıdır, fakat ideal denildiğinde ilk akla gelen, iyi günde ve kötü günde insanın yanında olan ve birlikte zaman geçirmekten sıkılmadığımız insandır. Her zaman konuşacak, tartışacak birşeyler bulduğumuz insandır. Onunla hayatımızın sonuna kadar birlikte olma düşüncesi bize nefes alıp vermek kadar doğal gelen insandır. Yanında huzur bulduğumuz, sıkıntılarımızı paylaşabildiğimiz, yorgun olduğumuzda sırtımızı dayayabildiğimiz veya başımızı kucağına koyabildiğimiz insandır.

Bizimle asla dalga geçmeyen, bizi ciddiye alan ve olduğumuz gibi kabul eden insandır. Yeri geldiğinde bizi güldüren, yeri geldiğinde duygulandıran insandır. Hasta olduğumuzda çorbamızı getiren insandır. Boy, yaş, dış görünüm, kariyer, sosyal statü… Herkesin hayalindeki konusunda beklentileri farklıdır. Fakat şu bir gerçek ki insan olgunlaştıkça, kişisel zevklerimizle ilgili beklentilerimiz bazı temel özellikler karşısında önem kaybeder ve bunlara yer yapar. Ve bu temel özellikler, kadın veya erkek olmaktan bağımsız olarak herkes için geçerli olduğunu söylemek mümkündür.