Mutlu Evlilik

Mutlu Evlilik iki insanın birlikte oluşturduğu en kutsal müessesedir. Evlenmiş olmak için değil mutlu evlilik için çabalanmalıdır. Mutlu evliliğin ilk şartı önce kendimiz olarak başlar ve karışımızdakinin de benliğinin olduğunu kabul ederek devam eder. Mutlu bir yuva için ne yapmalı, nelere dikkat etmeli ya da mutlu evliliğin sırlarını nasıl bulmalıyız?

Mutlu evlilik için tavsiyeler

1.   İlk olarak kişi mutlaka  kendi kimliğini ortaya koyabilmeli ve çevresinden bağımsız olarak hareket edebilmelidir.

2.   Mutlu bir evlilik için kişinin “Ben” den çıkıp “Biz” konumuna geçmesi gerekir. Bu adım beklide en büyük adımdır. Çünkü eşlerden her hangi biri “Ben” olarak kalır ise paylaşımda o denli azalarak kopmayıda beraberinde getirebilir.

3.   Çiftlerin evlenmeden önceki sosyal çevreleri ile bağlarını koparmaması, evlenmeden önceki yaşantılarını bırakmaması elbetteki beklenemez ancak bu bir sınır içinde gerçekleşmelidir. Çiftlerin mutlaka kendi oyun alanlarını yaratmaları gerekir ki bağımsız olarak haraket edilebilsin.

4.   Evlendikten hemen sonra imzayı atarak sahiplenme duygusuna kapılmak, artık nasıl olsa bana ait piskozuna girmek son derece yanlış ancak çok fazla sayıda çiftin yaptığı hataların en başında gelir. İlişkiyi taze ve canlı tutmak için eşinizin evlendikten sonra da sevgiliniz olduğunu düşünerek davranmayı kesinlikle elden bırakılmamalısınız.

5.   Mutlu evliliğin yine temellerinden biri olarak kabul edilen dürüstlük ve her şeyi konuşabilmekte çok önemli bir durumdur. Eşlerin her şeyi paylaşmaları aralarında gizli saklı sayılabilecek durumların kesinlikle olmaması gerekir. Zira bu durum zamanla içinden çıkılmaz hale gelebilir ve anlamız kavgaların fitilini ateşlemiş olabilir. Eşler her durumda birbirleriyle her şeyi konuşabilmeli ve iletişimlerini kopartmamalıdırlar.

6.   Her evlilikte olabilecek kavgaları büyütmeden ilişkiyi yıpratmadan çözmek gerekir. Eşlerden biri konuşurken diğeri susmalı sakinleşildiğinde, kavgaya neden olan sorununu karşılıklı konuşarak halletmelidirler.

7.   Olabilecek her türlü gerginliği yatak odasının kapısında bırakmalı ve asla yataklar ayrılmamalıdır. Böylelikle çiftlerin birbirlerinden uzaklaşma riski azalmış olacaktır.

8.   Eşlerin romantizm duygularını kaybetmemeleri için farklı mekanlar ve yerlerde vakit geçirmeleri gerekmektedir. Özellikle tatil veya tatil fırsatı olamayan çiftlerin arkadaş ortamlarında sosyalleşmesi de şüphesiz önemli bir adım olacaktır. Başka yerler görmek başkalarıyla sohbet etmek ve farklı aktiviteler içinde olmak kişileri geliştiren, algılarını açan ve olaylara farklı açılardan yaklaşma dürtüsünü getirecektir.