İslami Evlenme Siteleri

İnternet, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla beraber tüm kesimlere ulaşmış bulunmaktadır. Öğrenci ve çalışanların artık internet ve e-mail kullanmama veya kullanamama gibi bir şansı kalmadı. Fakat internetin belki daha az yaygın ve popüler olduğunu zannettiğimiz muhafazakar – veya başka deyimle – dindar kesim de, en az Batı’ya dönük kesim kadar teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktadır. Türkiye’de popüler olan hemen hemen her sitenin islami bir versiyonu var artık.

İslami evlenme siteleri her geçen gün çoğalıyor

Bunların belki en dikkat çekici örneği Ekşi Sözlüğün islami versiyonu İhl Sözlük’tür. En az İhl Sözlük kadar enteresan olan başka bir fenomen ise, modern bekarların her geçen gün daha fazla kullandıkları evlenme sitelerinin islami versiyonları. Konu ilişki ve evlilik olduğunda cinsellik de ister istemez konuşulması gerektiği için islami evlenme siteleri gibi bir olgunun varlığı bazılarımızı şaşırtıyor. Bu tarz islami evlenme siteleri, islami ahlak kurallarını kendilerine prensip edinmiş bekarlara “helal sınırları” içerisinde tanışma ve sohbet etme imkanı sağlamak noktasında diğer evlenme sitelerinden ayrılıyor.

Bunun yanısıra islami evlenme sitelerinde sözu geçen islami ahlak kurallarının ve helal sınırlarının ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılıyor ve tartışılıyor. İslami kurallara uygun bir şekilde yaşamak isteyen dindar bekarların perspektifinden bakıldığında kendileri için bu islami evlenme siteleri, Batı’lı yaşam tarzını tercih eden bekarların buluştuğu sanal platformlardan çok daha önemli olması gerekiyor çünkü ikinci grup, sanal ortam yerine dışarıda potansiyel bir eşle tanışmayı ve flört etmeyi tercih ettiğinde, evliliğe kadarki aşamada sokakta el ele dolaşmaktan cinselliğe kadar hiç bir sınırlama getirmiyor kendisine. Bunun aksine islami kurallara uygun bir yaşam tarzı seçen bekarlara evlilik öncesi tanışma ve flört dönemi çok fazla özgür alan bırakmıyor. Doğal olarak da islami evlenme siteleri bu konudaki tecrübe eksiklerini telafi etmek adına onlar için uygun bir ortam sağlıyor.