Evlenme

Birgün yuva kurup, aile olmak ve çoluk çocuğa karışmak genellikle her insanın hayalidir. Evlenme fiilide işte bu hayalin en büyük başlığıdır. Evlenme ve yuva kurmak fikri özellikle bizim toplumumuzda vazgeçilmez bir kurum olmasıyla birlikte aile olmanın kutsallığınıda taşır. Hayatın getirmiş olduğu zorluklar, değişen dünya şartları ile beraber evlilik kurumu ciddi yaralar almış gibi görünsede artık tam tersi şekilde bu olumsuzluklar insanları daha çok evlenmeye iten nedenler olarak karşımıza çıkıyor.

Evlenme kavramının uğradığı değişim

Çünkü bireyler artık kendilerini var edecek destek olacak, iyi ve kötü günlerini paylaşacak birilerini arıyorlar. Bugün evlenme kelimesinin anlamı bu yüzden değişmeye başlamış ve insanların yeniden talep etmeye başladığı bir gerçek olarak hayatımızda kalmaya devam etmiştir. Evlenme akti ile hayatını birleştiren çiftler sadece imza atarak bunu gerçekleştirmiş sayılmazlar aksine imza atmak beraberinde çok daha fazla dikkat, titizlik gerektirir. Ayrıca evlenme fiili sosyal statünün değişmiş halide değildir, böyle bakılırsa çiftler kısa sürede keyifsiz bir dönemece girebilirler. Tarafların, eşlerine her zaman imza atılmadan önceki gibi bir sahiplenme duygusuyla yaklaşması ve de öylede davranması gerekir.

Evlenme, aile olmak kavramlarını yaşayarak öğrenmek

Evlenme ve yuva kurma kutsallığını yaşayan her birey aslında farklı anlamlarıda beraberinde yaşayacak ve belkide hayatlarının hiçbir döneminde yaşamadığı bizlik, aitlik, paylaşım, yardımlaşma gibi duygularıda tadacaktır. Evlilik demek artık yalnız değilsiniz, kendinizi düşündüğünüz gibi karşınızdakini de düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz demektir. Evlenme, aile olmak kavramlarını yaşayarak öğrenmek benden çıkıp biz olmak her bireyin hemen yapabileceği bir değişim olmayabilir.


Bu durumda ya evlenmek için hazır olmayı beklemeli ya da çiftlerden biri diğerine bu devreyi atlatana kadar yardımcı olabilmelidir. Aynı evin içine girmek, çoğunlukla aynı hayatı yaşamaya başlamak bazen bazı kişileri bunalıma bile sürükleyebilir ancak kısa süre içinde bu devre diğer eşin desteğiyle değişecektir. Evlilik, iki kişinin mutlu olması, aynı amaç için buluşması, hayatın yalnızlığını paylaşması için var olan bir kurumdur.  Bizlere birlik beraberlik duygusunu belkide yeniden öğreten ve hayatı kolkola yaşayacağımız bir ilişki matematiğidir.