Yozgat Evlilik Sitesi

Yozgat Evlilik Sitesi

Evlilik modern zamanların yeni değerleri ile birlikte anlamını yitirdiği bir kurum olmaya başladı. Evlenmek isteyen bayanlar ve evlenmek isteyen erkekler evlilik kurumu ile ilgili belli kaygılara sahiptir. Yine de gönülden sevenler evlilik için inançlarını kaybetmiyorlar. İdeal partner arayışı evlilik kurumuna inanlar için devam ediyor.

Yozgat Evlilik Sitesi ve Evliliğe bakış açısı

Yozgat evlilik konusunda ve diğer şehirlerdeki zihniyetlere nazaran gelenekselliğini korumaktadır. Evlenmek isteyen kişilerin birçoğunun aklındaki soru zaman zaman evlilik kader mi? oluyor. Evlenmek için doğru kişiyi bulmak, tanımak ve bir hayatı paylaşmak için karar vermek zorlayıcı olabiliyor. Mutlu evlilik için eş bulma süreci ve eş seçimi önemlidir. Geleneksel oyunlarıyla tüm ülkede adını söz ettiren Yozgat evlilik konusunda da, oyunlarında kadına ve erkeğe düşen rolleriyle geleneksel yapıyı destekliyor. Yozgat evlilik konusunu hala çok kutsal bir görev, aileyi ise kutsal bir yapı olarak görüyor.

Yozgat Evlilik: Geleneksel oyunları ile Yozgat

Yozgat mahalli halk oyunları açısından Orta Anadolu’nun en zengin şehirlerinden biridir. Yozgat’ta 50’ye yakın türkü, 15 ayrı kadın oyunu, 10’a yakın erkek oyunu ve pek çok oyun havası vardır. Oyunlarda kadınlar genellikle 3 etek ve fes giyerler. Kadın oyunlarının ritmini oluşturan enstrümanlar başlıca davul-zurna, cümbüş, darbuka, keman ve sazdır. Sık rastlanan ve en çok oynanan kadın oyunları Feyli Turnam, Darine-Dariney, Burçak Tarlası, Kunduralım, Nalinim, Vıy Vıy ve Madımaktır. Erkekler derme yelek, renkli gömlek, püsküllü fes ve şalvar giyerler. Erkek oyunlarından en çok oynananlar Bopbili, Tekayak, Üçayak, Cemo, Yerli Gelin, Çekirge, Yozgat Ağırlaması, Aynalı ve Kamalı’dır. Ayrıca bazı yörelerde semahlar da yaygındır. Bunların en fazla bilineni Bozok Semahı dır. Yozgat evlilik konusunda geleneklerin ve klasik rol dağılımlarının günümüzde hala çok fazla geçerlı olduğu bir şehirdir.