Gönülden sevenler

Gönülden sevenler aşkın ve sevginin ne olduğunu, aşk için zaman zaman ne gibi fedakarlıklarda bulunmak gerektiğini iyi bilir. Gönülden sevenler kalplerini bir kere bir insana açtığında bu insan için yapmayacakları hemen hemen hiç bir şey yoktur. Sevdikleri insana son derece bağlı olurlar ve günümüzde maalesef sıkça görülen davranışların aksine gözleri bu insandan başkasını görmez. Sadakat onlar için bir mecburiyet değil, ilişkinin en doğal ve olması gereken halidir. Gönülden sevenler son derece romantik olur, hatta zaman zaman sevdikleri insanı hediyelerle ve sevgi gösterişleriyle boğarlar. Çünkü tüm ilgileri bu insanın üzerinde yoğunlaşır.

Gönülden sevenler ve aşktan beklentiler

Gönülden sevenler, aşk acısını da, aşkı yaşadıkları kadar yoğun yaşarlar. Tüm kalbiyle sevdikleri ve aşk uğruna her şeylerini vermeye hazır oldukları için hayal kırıklığına ve hüsrana uğrama ihtimalleri de o derece yüksektir. Ve bir kere aşk acısına kapıldıklarında duygularını daha yüzeysel yaşayan insanların aksine kolay kolay toparlanamazlar. Gönülden sevenler bu gibi hayal kırıklıklarını çoğunlukla zor atlatırlar.

Fakat unutmamak gerekir ki hayal kırıklığı ancak beklentilerin var olduğu bir noktada oluşabilir. Gönülden sevenler ilişkilerinde çok fazla şey vermeye hazır oldukları için karşılarındaki insandan da aynı fedakarlığı beklerler. Ama bir çok zaman karşılarındaki insanın aşk ve fedakarlık anlayışı kendi anlayışlarıyla %100 örtüşmez ve duygularının yoğunluğu içerisinde kendilerini ihmal edilmiş ve önemsenmemiş hissederler.

Gönülden sevenler hayatlarında sevgiye ve aşka önem vermeleri gerekir.

Bu yüzden gönülden seven insanların belki de hayatlarına ve ilişkilerine adapte etmeleri gereken en önemli şey, severken ve verirken karşılık beklemeden sevmek ve vermektir. Diğer insanı, kendi değer sisteminden ve beklentilerinden yola çıkarak yargılamak her zaman hayal kırıklığını beraberinde getirir. Yapılanların karşılığı alınamadığını veya takdir edilmediğini düşünerek sevdiğimiz insanı ve ilişkiyi sürekli eleştirmek kişiye hiç bir şey getirmez.

Düzeltilmesi gereken diğer insan değil, kendimiziz, çünkü bu insanın, hak etmediğimizi düşündüğümüz şekilde davranmasına izin veren yine biziz. Gönülden sevenler hayatlarında sevgiye ve aşka önem verdikleri kadar beklentileri konusunda gerçekçi olabilmeye de önem vermeleri gerekir. Aksi takdirde hayatları boyunca güvenç sorunu, hayal kırıklığı ve mutsuzlukla savaşmak zorunda kalabilirler.