İdeal Evlilik

İdeal evlilik diye birşey var mıdır?

İdeal evlilik konusunda herkes belli bir derecede fikir sahibidir, çünkü herkes hayatının bir noktasında bu konu ile ilgilenmiştir. Evlenmeye karşı olanlar bile bir noktada böyle bir kavramın var olup olmadığını sadece içlerinde olsa dahi sorgulamış olmaları gerekiyor ki ideal evlilik diye bir şeyin var olmadığına karar vermiş bulunmaktalar. Fakat şu bir gerçek ki özellikle bayanlar arasında çok kişi evlilik konusunda oldukça romantik düşüncelere sahip ve genel olarak ideal evlilik diye birşeyin var olduğuna inanmak ister.

 

İdeal Evlilik – İlgi, alaka ve saygı olmayan bir evlilik, ideal evlilikten çok uzaktır

Bir evlilik ne kadar ideal veya mükemmel olursa olsun, sonuç olarak iki tarafın da sürekli üzerinde çalışması ve emek sarf etmesi gereken bir olgudur evlilik. Mutlu bir evlilik sürdürmek kesinlikle kolay birşey değil, fakat her alanda olduğu gibi burada da dikkate alındğı takdirde eşlere yardımcı olabilecek bazı temel kurallar var. En önemli kural, karşıdaki insana ilgi ve saygı göstermektir. İlgi, alaka ve saygı olmayan bir evlilik, ideal evlilikten çok uzaktır. Herkesin zaman zaman özel alana ihtiyacı vardıdr. Dolayısıyla diğer insana da bu hakkı tanımak gerekir. Fazla yakınlığın her an sürtüşmeye yol açabileceğini unutmamak gerekiyor.

Özellikle kadınların sıkça yaptığı bir hata, karşısındakini düzeltmeye çalışmaktır, fakat insanlar eşini olduğu gibi ve ufak tefek hatalarıyla sevdiklerini ve kabul ettiklerini unutmamak gerekir. Sonradan bir insanı değiştirmeye çalışmanın hiç bir anlamı yoktur. İdeal bir evlilik için iletişim son derece önemli. Özellikle hoşumuza gitmeyen şeyleri içimizde biriktirmek yerine konuşup çözebilmek mutlu bir evliliğin olmazsa olmazları arasında gelir. Son kural ise her zaman dürüst olmaktır. Bu temel kurallar tabiki ideal evlilik için bir garanti değildir fakat yine de mutlu bir evlilik sürdürme şansını bir hayli arttırır.