Evlenmek İçin

Evlenmek için sorumluluk sahibi olmak şart

Evlenmek için önce evliliğin ne ifade ettiğini iyi bilmeli ve çok iyi kavramyız. Evlenmeye uygun olup olmadığımız ve evlilikten ne beklediğimizi ortaya açıkça koymalı ve beklentilerimize göre hareket etmeliyiz. Bu konuyu ve kendimizi iyi tahlil ettikten sonra evlenmek için ne yapabiliriz konusunu iki şekilde inceleyebiliriz. Bir tanesi toplumsal ve sosyal boyutu ki o en zor olan kısmı ikincisi ise kanunsal boyutudur.

Kanunsal boyutunda evlenmek için önce iki insanın rızası ve evliliğe bir sakınca teşkil edecek durumun olmaması gerekir. Sosyal boyutunu inceleyecek olursak tabiî ki önce uygun bir eş adayı bulunmalıdır. Günümüzde uygun bir eş adayı bulup evlenmek için bizleri son derece zorlu bir yol bekliyor çünkü hızlı tüketim toplumunun ilişkiler üzerinde yarattığı olumsuz etkiler yüzünden uzun soluklu olamayan  ve birbirini tanıma fırsatı yakalamadan ilişkiyi sürdüremeyen bir çok çift var. İlişkilerini bu handikapa takılmadan sürdürebilen şanslı çiftlerse evlenmek için fedakarlıkdan, iyi niyetten, saygıdan ve sevgiden ödün vermemelidir. Evliliğin önce ne olduğunu ne ifade ettiğini bilerek ve sorumluluk alarak hareket etmelidirler. Evlilik yeryüzünde kurulan en kıymetli bağlardan biridir. Evlilik müessesesi kutsaldır, fedakarlık ve iyi niyet ister. Her zaman yalnız değil iki kişi olarak hareket etmeyi bekler.

Aile olmanın ve aile kurmanın önemi de işte bu sorumluluk duygusu ve paylaşma bilincinden gelir. Başka bir açıdan bakıldığında evlenmek isteyen ve henüz ilişkileri olmayan bir çok insansa evlenmek için evlilik ve arkadaşlık sitelerine üye olabilirler. Sosyal çevreden kopuk ve yalnız olan çok sayıda insan kendilerine hayat arkadaşı bulmak için sanal alemi seçiyorlar. Bir eş ve bir ilişki hayali taşıyan bu kişiler sıcak bir yuvanın özlemini çekiyorlar. Bu konu kişisel boyutundan çıkıp toplumsal boyutta incelenirse şunu diyebilirzki; Türk toplumunda evlilik diğer toplumlara göre çok daha fazla önem taşır. Tür örf ve adetlerince yaşı gelen her genç uygun bir eş adayıyla evlendirilir. Ancak hiçbir er kişi evlenmekmiş olmak için değil aile kurmanın özlemini ve dengesini bilen kişiler olarak evlenmeli ve evlendirilmelidir. Aksi durum evliliğin uzun soluklu olmasını engelleyecek ve bizi mutsuzluğa sürükleyecektir.