Dul Evlenmek

Dul evlenmek ile ilgili önyargılar

İnternetteki arama motorlarına “dul evlenmek” girildiğinde, evlenen kişinin mi, evlenilen kişinin mi dul olduğuna dair bir açıklama bulmak yerine, Rus veya dul bayanlarla tanışılabilecek, ciddiyetten uzak sayısız çöpçatan siteleri buluyoruz. Yabancı uyruklu ve özellikle Rus veya Ukraynalı bayanlar hakkındaki imajları ve ön yargıları uzun zamandır biliyoruz ve bu ön yargılara tepki vermekten yorulduk.

Dul kelimesinin Türkçe’de iki anlamı vardır: boşanmış ve eşini kaybetmiş. Özellikle eşini kaybederek dul kalan insanların genelde (cinayet işlemedikleri veya örneğin bir kazaya sebep olmadıkları takdirde) bu durumla ilgili hiçbir sorumluğu olmaz. Hatta tam aksine böyle bir olay, çok derin üzüntüler ve ciddi travmalar beraberinde getirir. Boşanarak dul kalmakla ilgili ise şunu söylemek mümkündür: insanlar normal şartlar altında boşanmak için değil, ömür boyu beraber kalmak için evlenir. Fakat bazen ilişkiler yürümez ve daha fazla acı, sıkıntı veya mutsuzluk çekmek yerine boşanmaya karar vermek, boşanan insanların etik ve ahlaki değerlerinde bir yanlışlık olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla dulluk, normal şartlar altında hiçbir zaman tercih edilen bir durum değildir.

“dul evlenmek” ifadesinin ne anlama geliyor

Doğal olarak da arama motoruna girilen “dul evlenmek” kelimelerinden yola çıkarak “dul bayanlar” üzerinden çöpçatan sitelerine nasıl gelindiğini anlamak veya böyle bir duruma anlayış göstermek kolay değil. Bir takım nedenlerden dolayı dul kalan bir bayanın, bekaretini kaybettiği ve hayatının o noktasında evlilikle resmiyete dökülmüş bir ilişkis olmadığı için “hafif” veya kolay elde edilebilir olduğunu ve bir eşya parçası gibi kullanabilineceğini varsaymak son derece çirkin ve aşağılayıcı bir yaklaşım. Aklı başında herkese ise, “dul” veya “Rus” kelimelerinin özellikle Türk erkeğinin beyninde çağrıştırdığı önyargıların en kısa zamanda ortadan kalkmasını ve internette “dul evlenmek” ifadesinin ne anlama geldiğini ciddi bir şekilde açıklayan makaleler bulunabilmesini ümit etmek kalıyor.