Arkadaşlık için

İyi bir arkadaşlık için, önce arkadaşlık nedir diye düşünüp anlamını bilip ona göre hareket etmek gerekir. Arkadaşlık kristal bir cam bardak gibidir eğer o bardağı kırarsak bir daha asla eskisi olmayacak kadar paramparça olabilir işte arkadaşlık da tıpkı bu şekilde yara alabilir.

İnsanların tümü sosyal varlıklar oldukları için hayatlarını asla yalnız başlarına idame ettiremezler, herkezin hayatlarının her döneminde dertleşecek, konuşacak, sırlarını paylaşacak insanlara ihtiyacı vardır.

İyi bir arkadaşlık için aynı dili konuşabilmek gerekir

İnsanlar kurabilecekleri ilişkilerin en değerlisi olan sağlam arkadaşlık için özveride bulunmalı ve çok iyi bir sırdaş olabilmeli ve gerektiğinde arkadaşına omuz verebilmelidir. Günümüzde arkadaşlık kurmak oldukça kolay ancak sürdürmeside bir o kadar zordur.

Ayakları yere basan, sağlam arkadaşlık için belirli bir süre geçmelidir. Bu süre zarfında o arkadaşın iyi ya da kötü olduğu gerçeği mutlaka kendini zamanla belli edecektir. Kötü bir kişiyle kurulan arkadaşlık çok geçmeden sizide aynı yere sürükleyebilir bu yüzden mutlaka arkdaşınızı iyi seçmeli zaman vermeli ve iyi tahlil edebilmelisiniz yoksa sonuçta üzülen ve zarar gören siz olabilirsiniz.

Bir çoğumuz iyi ve sağlam bir arkadaşlık için nelere göğüs gerer, neleri alttan alırız. İyi bir arkadaş iyi bir sırdaş, yardımsever ayrıca hoşgörülü bir mizaca sahip olmalıdır. Arkadaş aynı zamanda tıpkı aynadaki aksimiz gibidir. Atalarımızın çok güzel bir lafıda bu fikre destek verir nitelikte.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”

Ne güzel ve ne açıklayıcı bir atasözü. Gerçektende bir arkadaş bizler gibidir. İyi bir arkadaşlık için önce kişiliklerinde örtüşmesi ve aynı dili konuşabilme yetisi gerekir. Olaylara aynı yerden bakabilme, yetişme ve eğitim şekli bile bu ilişkinin yönünü değiştirecek özellikler taşır.

İyi bir arkadaş yapılan iyiliğide, dostluğuda unutmayan  ve zamanı geldiğinde karşılık beklenmesede ihtiyaç hasıl olduğunda aynısını arkadaşına yapabilendir. Arkadaşlığın en güzel yanıda her zaman kapısını çalabileceğiniz bir kişinin olmasıdır ve çoğu köklü arkadaşlıklarında kimi zaman kardeşlerimiz gibi olmuş olmasıdır. Tıpkı aileniz gibi sizi düşünen, koruyan ve kollayan bir kardeş.