İslami Evlilik Sitesi

İslami evlilik adından da anlaşılacağı üzere İslam kurallarına göre yapılan evlilik demektir. Çiftlerin yapmış oldukları evlilik kelimesinin başına İslami ibaresinin gelebilmesi için, islamın bağlayıcı kurallarına göre uygun düşen bir  evlilik olaması gerekmektedir ki adıan islami evlilik denilebilsin. Aile kurulurken en önemli ve dikkat edilmesi gereken şey elbetteki hayat arkadaşı olacak kişinin, müslümanlığın gereğine göre seçilmesidir. Evlilik ve aile İslam dini için en temel yapı taşıdır ve kutsaldır.

İslami evlilik Sitesi: Temelleri

İslam dinine göre yaşayan ve Müslüman olan kişiler, yaşamlarını ve düşüncelerini bu kurallara göre düzenliyorsa eğer İslami evlilik denilen ibareyide bu çerçevede yaşamalıdırlar. Kişiler eş seçiminden başlayarak eviliğe kadar giden süreçteki seçimlerini ve davranışlarını Kur’an’ın ön gördüğü gibi yapmalıdırlar. Kur’an, evlenecek eşlerde dindarlık hususu arar. Dindar ve Müslüman yapıya saygı gösteren ve evliliğini bu sünnete göre yapan kişilerin evliliğide İslami evlilik olur. Nasıl ki diğer evlilik esaslarında aranılan kriterler varsa bu çerçevede yapılan evliliklerde de olmazsa olmazlar vardır. İslami evlilik yapacak çiftlerin  kriterleri genel evlilik esaslarına göre hiç şüphe yok ki yapısal ve toplumsal değişiklikler göstermektedir. Eşlerin giyim tarzlarından, aile yapılarına, yeme içme alışkanlıklarından, insan ilişkilerine kadar dinin temelleri üzerine kurulması gerekir.

İslami evlilik Sitesi – Kur’an, evlenecek eşlerde dindarlık hususu arar.

İslam esaslarına göre izdivaç yapacak çiftlerin flirt dönemide yine islamiyetin esalarına göre olmalıdır. Evliliğe giden bu süreçte, tanışma döneminden aynı eve girme dönemine kadar olan zamanda karşılıklı olarak  aile yapıları iyi idrak edilmeli çiftlerin birbirlerinin hayatlarına olan yakınlığı da iyi irdelenmelidir. Bu konuda ortaya çıkabilecek en önemli ve en büyük fark inanç yoğunluğu, tesettür ve ibadet olabilir. Bu konuda ki her hangi bir uyumsuzluk İslami evlilik şartlarına uymayabilir ve çiftler daha aynı eve girmeden huzursuzluk yaşayabilirler. Bu hassas dengeleri korumanın en iyi yolu kişilerin kendi sosyal statülerine yakın yerlerden veya yakın çevreden eş adayı seçmeleridir.