Arkadaş

Arkadaş, aileden sonra en yakınımızdaki insandır. Hatta zaman zaman ailemize bile açamadığımız konuları konuşabildiğimiz tek insan olur. Özellikle genç yaşlarda aşk, ilişki ve cinsellikle ilgili konularda aileden ziyade arkadaş, heyecanımızı, derdimizi veya sıkıntımızı paylaşabildiğimiz tek insan olur.

Arkadaş bizim için ne ifade eder?

İlerleyen yaşlarda arkadaşlarımız konusunda daha seçici oluruz ve özellikle okul yıllarında kurulan arkadaşlıklarımızın bir bölümünü, yaşamlarımız farklı şekillerde geliştiği, ilgi alanlarımız değiştiği veya üniversite eğitimi için başka bir şehire taşınmak zorunda kaldığımız için geride bırakırız.

Bunun paralelinde çoğu zaman eski arkadaşlıklarımızın yerini dolduran yeni arkadaş lıklar daha az ve yavaş gelişir.

Zaman zaman arkadaşımız sevgili, sevgilimiz ise arkadaş olur. İnsan ilişkilerindeki değişimler hayatımız boyunca devam eder ve karakterimizin ve tecrübelerimizin önemli bir bölümü bu değişimler sayesinde şekillenir.

Arkadaş: özellikle ilişkilerinin ilk dönemlerinde

Özellikle bayanlar arasında sevgililerin çoğu zaman gelip gidici olduğunu, fakat bir arkadaşın her zaman insanın yanında olduğu düşünülür. Erkeklerde arkadaşlıklar ilişkilerin paralelinde daha kolay ve zorlamadan devam etmesinin aksine kadınlar zaman zaman, özellikle ilişkilerinin ilk dönemlerinde, yoğun bir şekilde hayatlarındaki erkeğe konsantre olup arkadaşlarını ihmal edebiliyorlar.

Ve evlenip çocuk sahibi olduktan sonra bu durum kendini daha da belirgin bir şekilde gösteriyor. Arkadaş lıklarını ihmal etmemeye çalışırken erkeklere göre daha fazla efor ve özveri sarf etmek zorunda olduklarını muhtemelen her kadın teyid edecektir.

Yine de unutmamak gerekir bir kadını kadın yapan sadece eşi ve çocukları değildir. Aynı zamanda özellikle bayan arkadaşlarıyla paylaştığı anlar ve tecrübeler kendisini zenginleştirip, kadınlığını etkileyen ve şekillendiren bir etkendir.