Van Evlilik Sitesi

Van Evlilik Sitesi

Evlilik modern zamanların içini boşalttığı ve anlamsızlaştırdığı bir kurum olmaya başladı. Ancak evlilik aslında insanlığın en değerli kurumudur. İki kişinin birlikteliğinin son noktasıdır. Modern toplumun söylemi şudur: “Evlilik aşkı öldürüyor”. Peki bu modern söylem içerisindeki aşk neye referans veriyor? Aşkın anlamı değişti. Modern zamanların tüketim toplumu aşkı da tüketti. Saygı ve sevginin inşa ettiği birliktelikler yaşanmıyor artık. Modern hayatın gittikçe bireyselleştirdiği, yalnız olmaya teşvik ettiği kişiler evlenmeyi bir diğer insanla birlikte olmak, bağlanmak, hayat arkadaşı olmak olarak görmüyorlar. Evliliğin bitebileceği bir kurum olduğu düşünülüyor. Evlilikleri yürütmektense yeni bir van evlilik yapmayı tercih ediyorlar.

Van Evlilik Sitesi ve Modern zamanlardaki evlilik

Kozmopolit şehirlerin aksine Van evlilik gibi değerlerin hala saklandığı bir ilimizdir. Evlilik geleneklerini koruyan Van’da sadece evlenmek için değil, evliliğin sürmesi için de büyük çaba harcanır. Hatta Van evlenme geleneklerinin çok çeşitlilik gösterdiği bir ilimiz. Evliliğe verilen değeri buradan anlamak mümkün.

Van evlilik: Modern zamanlardaki evlilik Van’a uğradı mı?

Yöresel bir gelenek olarak kızlar evlenmek istediklerinde babalarının ayakkabılarını saklar ya da süpürgeyi odada ters bir şekilde bırakarak bunu belli etmeye çalışır. Van evlilik yada evlenmek isteyen gençlerin düğün günü, kız ve erkek tarafı anlaştıktan sonra mümkün olduğu kadar yakın bir tarihe belirlenir çünkü bu süreyi uzatmak Van’ın geleneklerine göre uğursuzluk sayılır. Ayrıca iki dini bayram arasında düğün yapmanın da uğursuzluk getireceğine inanılır. Evlilik sözü verilmiş iki gencin düğün tarihi dini bayramlardan sonra olacağı zaman ise oğlan evi kız evine bayramda 2 -3 tane koç gönderir. Koçlar süslenir ve bayram sabahı kız evine gönderilir. İki tarafın anlaştıği bir günde kız evinde toplanılır ve aile bireyleri tarafından düğün için son istekler konuşulur.