Tunceli Evlilik Sitesi

Tunceli Evlilik Sitesi

Tunceli evlilik konusunda şehrin farklı bölümlerine göre diğer illerimizde olduğu gibi değişiklikler göstermektedir. Kırsal kesimlerde eski adetlere uygun köy düğünlerinin yapıldığı görülürken, kentsel kısımda daha sade ve kısa süreli kutlamaların yapıldığı görülür. Gençler için kız ve erkek arkadaş ya da partnerleri ile uzun süreli ilişkiler görülmemektedir, daha çok uygun partner bulunduktan sonra aileler gençlerin evlenmelerini ve yuva kurmaların istemektedirler. Evlilik için karar vermek ve ailelerin onayını almak her iki kesim için de çok önemlidir.

Hazırlıklarında görülen farklılıklar – Tunceli evlilik sitesi

Tunceli evlilik kararı alan gençlerin öncelikle ailelerinin onayı ile nişan yemeği verildiği, düğün tarihi ve kutlamalar ile ilgili kararların da bu yemekte iki aile tarafından ortak olarak alındığı bir ilimizdir. Daha sonra düğün hazırlıkları başlar. Geleneksel Tunceli düğünleri normalde üç gün sürer ve bu üç gün boyunca aileler ve tüm tanıdıklar birlikte yöresel yemekler yeyip, türküler eşliğinde dans eder. Köy düğünlerinde yöresel çalgılar (davul, zurna) ve türküler eşliğinde gelin evinden alınır ve düğün meydanına getirilir. Gelin ağlatma ve düğün toplama adlı halk oyunları yöre düğünlerinde sıkça oynanır ve hatta bazen halk oyunlarında usta olan genç gruplar gösteriler yapar. Bazen çiftin bereketli ve ideal evlilik hayatı geçirmeleri için üstlerine bozuk para ya da buğday atılır. Boşanma ya da boşanıp tekrar evlenme bu yörede pek görülmemektedir.

Tunceli evlilik sitesi kararına kutsal olarak bakan bir şehrimizdir

Evlilik kararları daha çok görücü usulü denilen, ailelerin gençlere uygun adayı seçmeleri ve evlenmelerine karar vermeleri anlamına gelen usül ile alındığı için ailenin onay verdiği evlenme kararı gençler tarafından bozulmaz. Dolayısıyla Tunceli evlilik sitesi kararı verildiğinde buna itiraz edilmesinin veya bu evliliğin daha sonra bozulmasının uygun görülmediği bir ilimizdir.