Trabzon Evlilik Sitesi

Trabzon Evlilik Sitesi

Trabzon halkı için gelenek ve görenekler çok önemlidir. Dolayısıyla Trabzon evlilik ve evlilik hazırlıklarında çok gelenekseldir ve bu süreç uzun sürede birçok kişinin yardımı ile düzenlenir.

Trabzon evlilik günü kutlamalarının başka şehirlerimizden farklı

Bu yörede evlenmeye karar veren gençlerin aldıkları karar için son sözü aileler vermektedir. Bu nedenle evlenmek isteyen gençler öncelikle ailelerin tanışmasını ve birlikte zaman geçirmelerini ister. Nişanlanan gençlerin aileleri karşı tarafa hediyeler alır ve bu sürede çiftin ne zaman evlenebilecekleri tartışılır. Ailelerden olumlu cevap alan çiftler gene ailelerinin yardımıyla evlilik hazırlıklarına başlar. Aile büyüklerinin katılımıyla gelin için en geleneksel kutlama olan kına gecesi düzenlenir. Kına gecesi sadece Trabzon yöresine özgü olmayıp günümüzde ülkemizin birçok yöresinde halen uygulanmaktadır.

Kına gecesine gelinin tüm bayan arkadaşları ve komşular davet edilir. Sabaha kadar süren bu gecede geline türküler ve şarkılar söylenir ve geleneğe göre gelin düğünden önce ağlatılır. En geleneksel Trabzon evlilik törenlerine göre kına gecesinden hemen sonraki gün evlilik töreninin yapılması gerekmektedir.

Trabzon evlilik günü kutlamalarının gelinin evinde başladığı bir şehirdir

Trabzon evlilik günü kutlamalarının başka şehirlerimizden farklı olarak gelinin evinde başladığı bir şehirdir, çünkü geleneğe göre damadın gelini evden türküler eşliğinde almaya gelmesi gerekmektedir. Bu tören sırasında gelen misafirlere yemekler ikram edilir, eski türküler söylenir ve böylelikle tören başlamış olur. Gelin, damat tarafından evinden alınıp damadın evine getirtilir ve burada evlilik töreni devam eder. Bu sırada aileler iyi dileklerini dile getirir ve dualar okur. Kutlamalar sırasında yörenin kendine özgü çalgıları eşliğinde türküler söylenir. Ülkemizin en güzel ve en yeşil şehirlerinden biri olan Trabzon’da evlilik kavramı çok önemli olup, geleneksel kutlamaların başında gelmektedir.