Kişilik testi

Kişilik testi dendildiğinde aklımıza iki tip test gelir. Biri, aylık dergilerde sık sık rastladığımız eğlenceli, ama fazla bilimsel olmayan testler. Diğeri ise arkadaş ve eş bulma sitelerine üye olurken veya evlilik şirketi hizmetlerinden faydalanmak istendiğinde yapılan testlerdir.

Kişilik testi – modern zamanın mini kurtarıcısı

Kişilik testi bize kendimiz hakkında çok şey anlatır. Aynı zamanda kişilik testi çözmek ve sonuçları okumak son derece eğlenceli uğraşıdır çünkü test boyunca nasıl bir sonuç çıkacağını merak ederiz. Bazı insanlar kişilik testi sonuçlarını okurken sadece kendilerini ilgilendiren bölümü değil, diğer bölümleri de okur çünkü diğer bölümlerdeki sonuçları karşılaştırarak testin ne kadar inandırıcı olduğunu anlamaya çalışır. Bu özellikle dergilerde bulduğumuz testlerde yapılır çünkü genelde bu dergilerde testin nereden alındığının veya kimler tarafından geliştirildiğinin bilgisi verilmez.

Kişilik testi çözmek sadece eğlenceli bir oyun mudur?

Kişilik testi çözmeyi eğlenceli bir oyundan ziyade kendini geliştirmek ve insan ilişkilerini güçlendirmek veya ideal partner bulmak için bir araç olarak gören kişilerin sayısı bir hayli fazla. Hayatımızda bazı şeylerin istediğimiz gibi yürümediği veya mutsuz olduğumuz dönemlerde kişilik testi bize zaman zaman ne yapmamız gerektiğini gösteren bir mini kurtarıcı işlevini görür.

Özellikle toplumun ekonomik sıkıntı çekmeyen kesiminde son senelerde kişisel gelişim, farkındalık ve psikolojiye karşı olan ilgide önemli bir artış görülmektedir. Ayrıca kişisel gelişim seminerlerine katılarak veya bu konu ile ilgili kitaplar okuyarak özel zamanlarında kendilerini geliştirmeye çalışan insanların sayısı her geçen gün artıyor.

Dolayısıyla kişilik testi kendimizi kötü hissettiğimizde veya bazı sorulara cevap aradığımızda bize yardımcı olabilen ve aynı zamanda eğlenceli vakit geçirebileceğimiz bir mini kurtarıcıdır.