Boşanıp Tekrar Evlenme

Günümüzde bazı ünlüler boşanıp tekrar evlenme konusunu neredeyse bir çocuk oyunu haline getirmiş bulunmaktadır. Sürekli boşanıp tekrar evlenmeye karar veren çok sayıda Türk ve yabancı ünlü tanıyoruz. Bazen evlilikler bir kaç saatten fazla bile sürmüyor.

Boşanıp tekrar evlenme konusu toplumun bazı kesimlerinde yeterince ciddiye alınmıyor mu?

Hatta uzun senelerdir beraber olup, evlendikten bir kaç ay sonra boşanan ünüler var. Bu tarz haberler okuduğumuzda ister istemez böyle davranışların zemininde nasıl bir insan psiklolojisi yattığını merak ediyoruz. Çünkü çoğumuz için evlilik kutsal bir mertebedir ve hiç birimiz boşanmak için evlenmeyiz.

Bunun paralelinde Türkiye’de yaşayan insanların büyük bir bölümü bazı toplumsal kuralları yerine getirmek için evleniyor çünkü bir çiftin evlenmeden birlikte yaşaması, hatta çocuk sahibi olması bu ülkede henüz hoş karşılanmıyor. Fakat ünlüler söz konusu olduğunda bu kişilerin belli konularda ayrıcalıklı bir statüye sahip olduğunu görüyoruz.

Geleneksel veya muhafazakar aile yapısı içerisinde özellikle Güneydoğu Anadolu’da çok büyük aile problemleri beraberinde getirebilen, hatta üzücü bir şekilde zaman zaman töre cinayetlerine bile sebep olabilen bazı davranışlar, ünlüler tarafından sergilendiğinde aynı muhafazakar aile bunu televizyondan kayıtsız bir şekilde izleyebiliyor, hatta zaman zaman bu ünlünün hayranı bile olabiliyor.

Boşanıp tekrar evlenme: 2 veya 3 kere boşanan evlenmekten vaz geçmeli

Mantıklı düşünüldüğünde 2 veya 3 kere boşanan bir insanın, “evlilik bana göre değil” deyip tekrar tekrar evlenmekten vaz geçmesi ve kendisine daha uygun bir yaşam formu bulması gerekir. Özellikle ünlüler, ilişkilerini yukarıda sözü geçen toplumsal baskılardan çok daha özgür bir şekilde yaşama şansına sahip.

Bu yüzden insan sürekli boşanıp tekrar evlenmelerine anlam vermekte bazen zorlanıyor. Araba değiştirir gibi eş değiştirmeleri, evliliği hala ciddiye alan gençlerimiz için, istikrarlı bir şekilde bekar kalmalarından çok daha kötü bir örnek teşkil ettiğini söylemek mümkün.