Uşak Evlilik Sitesi

Uşak Evlilik Sitesi

Bazı şehirler efsanelerle anlatılır, bazıları hakkında farklı rivayetler vardır. Uşak şehriyle ilgili bilinen rivayetlerden biri ise eskilerden bir Mende beyinin yedi kişilik bir yöneticiye sahip olması. Ve bu yedi kişilik yönetici topluluğunun özelliği ise zamanla anlaşılır. Öyle ki her birinin âşık olduğu bir dal vardır. İşine âşık olan, sanatına âşık olan, manevi özelliklere âşık olan ve ruhun yüce oluşuna âşık olan gibi. Fakat bir de sekizinci âşıktan bahsedilir. Bu beyin kendisidir. O ise bu âşıkların aşklarına âşıktır.

Uşak Evlilik Sitesi ve Gerçek bir aşk hikâyesi

Mende beyinin bir güzel kızı vardır. Onu bu âşıklardan biriyle evlendirmek ister, fakat kızının evlenmek isteyip istemediğini bilmediğinden önce tereddüt etse de kızının evlilik hakkında fikrini alır. Ve öğrenir ki kızı da evlenecek birini bulmuş bile. Evlenmek istediği kişi bu âşıklar arasında en küçük olan erkektir. Bu âşıklar topluluğuna babanın ve kızın da artık katılması nedeniyle bu sayı yediden dokuza çıkar. Baba kızına ve âşık olduğu erkeğe güzel bir düğün yapar. Bu sevgililer evlenir, aşklarını yaşar ve mutlu bir çift olurlar. Bu dokuz âşıkların yaşadığı bu yer ise tabii ki Uşak, bir diğer anlamıyla da âşıklar kenti olacaktır.

Uşak Evlilik – Evlenme çağına gelen kızları isteme adetleri

Evlilik öncesi ve sonrası diye hayat ikiye ayrılır çünkü evlenmek hayatın dönüm noktalarından biridir. Eskiden örf ve adetler uygulanırdı. Evlilikler görücü usule göre olurdu. Evin oğlu bir kızı beğenir ve ailesi bu kızı istemek üzere kız evine gider, ailesine kız istemeye geldiklerini açıklardı. Kız ailesi de bunu uygun buldukları durumda, daha sonra tekrar gelinir, söz kesilirdi. Ardından nişan yapılır, çeyizler hazırlanır. En önemli gün düğün günüdür. Kız özenle hazırlanan gelinliğini giyer, damat damatlığını giyer ve geleneklere uygun bir düğün yapılır. Kız, baba evinden beyazlarla çıkar ve bu adımla yeni bir dönem başlar. Artık evlidir ve kendine ait bir yuvası vardır. Bu yuvanın mutlu, huzurlu ve ideal bir şekilde devam etmesi ise her iki tarafın gayreti ve isteğiyle olacaktır. Sevmek, saymak ama özgür bırakmak da ideal bir evlilik için önemlidir.