Rize Evlilik

Rize Evlilik Sitesi

Rize evlilik kavramına büyük bir ciddiyetle yaklaşılan bir şehirdir

Rize şehrinde yörenin gelenek ve görenekleri, yıllardan beri süregelen adetleri özenle korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Yöre halkı için düğün, nişan ve söz kesme törenleri çok önemlidir ve bu törenler uzun süren hazırlıklar sonucunda tüm çevre köy halkı tarafından günlerce kutlanır. Bu yüzden Rize evlilik kavramına büyük bir ciddiyetle yaklaşılan bir şehirdir.

Aile rızasıyla evlilik hayatına başlamak ve bir aile kurabilmek her gencin rüyasıdır. Eski geleneklere göre aile büyüklerinin evlilik hakkındaki görüşlerini ve izinlerini almak çok önemlidir. Bu yüzden Rize’de evlilik kararı alan genç çiftlerin öncelikle aile büyüklerinin onayını almaları gerekmektedir. Aile büyüklerinin onayı alındıktan sonra düğünün gerçekleşeceği gün için tarih belirlenir ve böylece evlilik hazırlıklarına başlanır. Karadeniz Bölgesinin genel olarak en önemli özelliklerinden birisi yörenin tarihinde de etkisi görülen müziğidir. Eski türküler ve ağıtlar yörede kutlanan her türlü etkinlikte duyulur ve evlilik hazırlıklarının her aşamasında yörenin çalgısı olan ‘kemençe’ eşliğinde danslar edilir ve türküler söylenir. 


Rize evlilik öncesi gelin ve damada hediyeler sunulan ve dilekler dilenen bir şehirdir

Rize şehrinin çayı, mısır ekmeği ve hamsili pilavı cok meşhurdur. Eski köy adetlerinden kalan tüm yöresel yemekler nişan, evlilik gibi özel kutlamalarda köyün en bilge yaşlıları tarafından en iyi şekilde hazırlanır ve kutlamalara gelen misafirlere sunulur. Bu kutlamalar hem aileler hem de aile dostları ve tanıdıkları için çok önemlidir. Rize evlilik öncesi gelin ve damada hediyeler sunulan ve mutlu bir evlilik hayatı geçirmeleri için dilekler dilenen bir şehirdir. 

Karadeniz Bölgesinin kendine has doğal güzellikleri yörenin gelenekleri ile birleşince evlilik hazırlıklarını ve telaşını daha da renkli, canlı ve yöre halkı için önemli kılmaktadır.