Muş Evlilik Sitesi

Muş Evlilik Sitesi

Muş doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle büyük bir turizm sektörüne sahip bir ilimizdir. Gelenekler yöre halkının yaşam tarzını şekillendirdiği gibi buradaki evlerin mimari yapısını da etkilemiştir. İki katlı evlerin yansıttığı tipik bir Türk kenti havası, mahallelerde dolaşırken güzel bir etki bırakıyor.

Muş Evlilik Sitesi: Geleneksel evlerinin pencereleri mutlu evliliklere açılıyor

Sokakla bağlantılı olan cümle kapısından büyük bir avluya giriliyor. Burada tandır, depo ve oturacak yerler mevcuttur. Sonra sade fakat estetik görünümlü pencereler dikkat çekmektedir ki bunlarda Selçuklu mimarisini görmek mümkündür.

Evlerin en büyük odası ise mutfaklardır. Mutfakta sıcacık yemekler pişer, aile bireyleri sofralarda yerlerini alır ve sohbet eşliğinde sevgiyle hazırlanan bu lezzetler tadılır. Evlerin küçük, sade ve tarihin izlerini taşımış olması bu evler içindeki hayata merak salıyor.

Evlenip güzel ve sıcacık bir yuva hayal edenler, bu evlerin içinde kendilerini görüyorlar biraz da. Ne yazık ki bu tür evlerin sayısı oldukça az ve yıkılmaya yüz tutmuştur. Eski ve tarihi evlerin yerini artık yeni ve modern evler almışsa da bu evlerden bir kaçına şehir merkezinde rastlamak mümkündür.

Muş Evlilik alışverişi için alınacak eşyalar

Muş zengin tarihi nedeniyle tarihsel geziler için çok fazla tercih edilen yerlerdendir. Muş’a gelip mutlaka görülmesi ve gezilmesi yerler var fakat bu tarihi eserlerin yanı sıra zengin mutfağı ile de dikkat çekiyor.

Hayvancılığın çok olduğu bu ilde et yöre halkınca temel besinler arasında görülüyor. Muş köftesi, domatesli lahana dolması, hez dolması vb. lezzetler yörenin özel yiyeceklerinden yapılıyor. Evlenmeden önce Muş’a gelenler için evlilik hediyesi olarak alınacak birçok güzel eşyalar bulunuyor.

Birbirinden güzel motiflerle dokunan halılar ve kilimler evli çiftlerin yeni evine renk katacağı gibi el sanatı boncuk ve dantel oyacılığı da yeni düzenlenen evlerde ideal bir yer bulacaktır.