Malatya Evlilik Sitesi

Malatya Evlilik Sitesi

Malatya ilimiz kuruluş zamanından bu yana büyük bir değişikliğe uğramadan yapısını koruyan bir Anadolu şehridir. Malatya’yı Meliten adıyla kuran ise Asur kraliçesi Semiramis olmuştur. Daha sonra ise Araplar tarafından Malatiyye adıyla anılmaya başlamıştır. Türkler ise bu güzel şehrin adını değiştirmeyerek günümüze kadar getirmişlerdir.

Malatya Evlilik Sitesi: Saadet ve mutluluk şehri Daru’r-Rifa

Ayrıca bu şehir bir üstünlük ve asalet simgesi olarak Daru’r-Rifa, yani saadet ve mutluluk yeri olarak ifade edilmiştir. Malatya coğrafi konumu nedeniyle stratejik bir noktada bulunmaktadır. Eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasında bulunmaktadır. Dolayısıyla doğudaki en eski ulaşım yolu Malatya üzerinden Erzurum’a, oradan da Kafkasya’ya uzanan yoldur.

Malatya Evlilik – Orduzu Gelin Kayası Efsanesi

Malatya’da türlü türlü efsaneler anlatılır ki bunlardan biri Orduzu’nun Bahçebaşı köyündeki Arslantepe yöredeki ilk yerleşim alanına aittir. Burada bir zamanlar yoksul bir kız yaşarmış. Komşu ülke kralının zengin oğlu ise bu yoksul ama güzel kıza gönlünü kaptırmış.

Kral ise bu sevdaya karşı çıkmış ancak oğlunun kıza olan aşkı galip gelmiş. Bu büyük sevda kırk gün kırk gece süren bir düğünle evlilik yoluna koyulmuş. Evlenen bu iki çift muradına ermişler. Evlenme merasiminden sonra ise kız evde unuttuğu oklavayı hatırlamış ve bunun üzerine eve iki atlı göndermiş. Kız anası bu duruma çok kızmış ve bir bedduada bulunmuş. Gelinlik tacınla askerinle alayınla taş ol demiş. Ananın bedduası oracıkta tutmuş ve tüm alay taş olmuş.