Erzincan Evlilik Sitesi

Erzincan Evlilik Sitesi

Erzincan yöremizde düğün öncesi hazırlıklara çok fazla önem verilir. Çeyiz dizme, düğün masrafları ve nişan yüzüklerini takma günleri halen eski dönemlerdeki kadar önemlidir. Evlilik çağına gelen gençlerin aileleri, uygun adayların evlerine giderek kız isterler.

Erzincan evlilik sitesi ve anlayışında süregelen gelenek ve görenekler

Daha sonra nişan ve düğün hazırlıklarına başlanır, kız çeyizi düzenlenir. Kına gecesi hem erkek hem de kız tarafı için yapılır ve geleneksel olarak hamamda kutlanır. Türküler eşliğinde yakılan kınaların ardından çiftin mutlu bir evlilik hayatına sahip olabilmeleri için dilekler dilenir, dualar okunur. Erzincan evlilik geleneklerimizin hala son derece canlı olduğu bir şehirdir.

Tarihi İpek Yolu üzerine kurulmuş köklü bir şehir olan Erzincan evlilik ve aile kurma gibi önemli konularda köklerinden beslenen, kültürüne sahip çıkan ve bu zengin kültürü yeni nesillere aktarabilen bir şehirdir. Çoğu şehrimizde görüldüğü gibi burada da gençler için evlilik çok önemli ve kutsaldır.

Erzincan evlilik adetlerine saygı duyulan bir ilimizdir

Köklü ailelerin bir arada yaşadığı ilimizde gençler de kendi yuvalarını bir an önce kurabilme arayışı içindedirler. Evlenmek için yaşı uygun genç bireylerin ideal partner bulabilmeleri ve ciddi evlilik kararı için aile büyüklerinin onayını almaları çok önemlidir.

Çünkü düğün hazırlıkları ve düğün davetiyelerinin tanıdıklara dağıtılması aileler için bir gurur kaynağıdır. Düğün günü tüm Erzincanlılar için kutsaldır. Günümüzde birçok aile eski geleneksel düğün sürecine sadık kalıyor olsa da bazı ailelerin daha sade ve ufak düğünler yaptığı da görülmektedir. Fakat Erzincan evlilik kurumuna verilen önem ve duyulan saygının hiç değişmediği geleneksel bir şehrimiz olmayı hep sürdürebilmiştir.