Amasya Evlilik Sitesi

Amasya Evlilik Sitesi

Amasya, Karadenizin orta bölümünde yer alan ve bölgenin tarihi açıdan en önemli şehirlerinden biridir. Tarih boyunca bir çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehrimiz tarihindeki farklı kültürlerin etkisiyle zenginleşmiştir.

Fakat günümüzde gün geçtikçe şehirleşme yönünde gelişmekte olsa da, Amasya evlilik sitesi, eski örf ve adetlerini kaybetmemiştir. Bu şehirde yaşayan birbirinden farklı kültürdeki bireylerin ortak gelenek ve görenekleri şehre bambaşka bir hava katmakta ve bu yörede yaşayanları birbirine bağlamaktadır.

Geleneksel olan eski – Amasya evlilik sitesi

Amasya evlilik yaşının belirli bir yaşı geçmiş olan gençlere evlilik yaşının geldiğinin hatırlatıldığı bir şehirdir. Bu dönemde gençlerin evlenmeleri için aileler de seferber olurlar. Evlenmek isteyen gençler kendilerine uygun gördükleri adayları ailelerine söylerler, aileler de diğer aileleri ziyaret ederek gençlerin bu isteklerine yardımcı olmaya çalışırlar.

Ziyaret edilen ailenin düzenine, görgü kurallarına ve dünya görüşlerine dikkat edilir. Uygun görülen adayların aileleri ile anlaşılırsa iki aile arasında evlilik öncesini temsilen söz kesilir. Amasya evlilik sitesi ve daha sonra davullar ve zurnalar ile çevreye nişan haberi duyurulur. Damadın evinde düğün öncesi kutlamalar başlar. Bu sırada gelin için kına gecesi düzenlenir.

Kına gecesi eskisi kadar sıklıkta yapılmasa da günümüzde hala önemini koruyan bir gelenektir ve bazı yörelerde damat için de yapılmaktadır.

Amasya evlilik adetlerini en geleneksel şekilde kutlayan bir yöremizdir

Bu hazırlıkların sonunda evlilik günü gelir ve bu özel günde iki tarafın aileleri de heyecanla hazırlıklara başlar. Yörenin yemekleri yapılır, halk oyunları eşliğinde şarkılar, türküler söylenir ve aile büyükleri tarafından dualar okunur.

Geleneksel olan eski Amasya evlilik düzenlemelerini tercih etmeyen aileler kendi aralarında ufak törenler ile düğün yapmaktadır. Ancak Amasya evlilik ve eş bulmak için gençler arasında hala eski önemini koruyan ve en geleneksel şekilde kutlayan bir yöremizdir.