Amasya Arkadaşlık Sitesi

Amasya Arkadaşlık Sitesi

Amasya yöresinin birbirinden renkli coğrafi ve tarihi güzellikleri ile zengin mutfağı bu yöreyi Karadeniz Bölgesi içinde eşsiz kılmaktadır. Amasya yöresi ülkemizde en çok “Amasya elması” ile ünlüdür.

Amasya arkadaşlık: Aile kavramının da ayrı bir öneme sahip olduğu bir şehirdir

Ayrıca tarihi Amasya Kalesi ve bu yöreye özgü ahşap evler de herkes tarafından bilinmekte ve yöreyi turistik açıdan temsil etmektedir. Sadece şehri görmeye gelenler tarafından değil, şehirde yaşayanlar tarafından da sürekli ziyaret edilen ve en iyi şekilde korunan birbirinden farklı medreseler, hamamlar, konaklar ve külliyeler şehrin her bir köşesine yayılmış durumdadır.

Şehir çevresinde birbirinden güzel göller ve kaplıcalar da görülmeye değer güzelliktedirler. Şehrin merkezinde bulunan Amasya Üniversitesi eğitim alanında şehir halkına en büyük kaynağı sağlarken aynı zamanda şehir gençlerinin de uğrak mekanlarının bu alanlarda yoğunlaşmasına neden olmuştur.

Amasya arkadaşlık kavramının gerçekleşebildiği en güzel şehirlerden biridir

Amasya halkı için gelenek ve görenekler eski önemini korumaya devam ederken, Amasya arkadaşlık ve aile kavramının da bu nedenle ayrı bir öneme sahip olduğu bir şehirdir. Bunun en büyük nedeni şehrin tarihsel sürecinde halkın birbirine hep yardım etmesi, doğal yaşamı ve tarihi zenginlikleri ayrım gözetmeden korumaları ve yeni nesillere de bu terbiyeyi öğretmek istemeleridir.

Bu nedenle yörede yan yana yaşayan ya da birlikte büyüyen her birey arkadaşlık görevlerini yerine getirmek ile yükümlüdür. Böylelikle yüzyıllardır aktarılan eski türküler, maniler, halk oyunları ya da yöresel el işleri gençler tarafından da öğrenilmektedir.

Arkadaşlık, gelişmekte olan şehirler için ayrı bir yerde tutulur, çünkü bu şehirler kendi kültürlerini ve geçmişlerini korumaya çalışırken aynı zamanda hızlı metropol yaşamına da ayak uydurmaya ya da geçiş yapmaya çalışmaktadırlar.

Bu durum zaman zaman bir takım sorunlara yol açmaktadır ve bu sorunları gidermek için bireylerin yardımlaşmaya ve arkadaşlık bağlarının kuvvetine ihtiyaçları vardır. Amasya arkadaşlık kavramının bu açıdan gerçekleşebildiği en güzel şehirlerden biridir kuşkusuz.