Evlilik Eş

Evlilik eş ve çocuk üçlemesi

Geriye dönüp bakıldığında insanlar için hayatın en büyük ortak paydası iyi bir evlilik eş ve çocuktur. İyi bir evlilik eş için neler yapmalı nelere dikkat etmeli ve nasıl kriterler belirlemeliyiz gibi soruların en büyük amacı elbetteki mutlu ve sağlıklı bir yuva kurmak içindir. İnsanlar tarih boyunca doğarlar, ürerler ve ölürler. Bu çok insani olan duygunun ortasında kalan evlilik eş ve çocuk üçlemesi de hepimizin birgün yaşamayı özelliklede sağlıklı yaşamayı arzu ettiği bir müessesedir.

Hızla evliliğe doğru giden uzun soluklu  ilişkilerde en çok dikkat edilmesi gereken şey karımızdaki kişiyi çok iyi tanımalı ve tahlil etmemiz gerçeğidir. Çünkü evlendikten sonra zaman içinde karşımızdakini değiştirmeye çalışmak, evlilik ve eş için yapılabilecek en korkunç hata olarak karşımıza çıkabilir. Hayatımızın en önemli kararı olan evlilik müessesesine adım atmak için yürüttüğümüz ilişkilerimide asla ve asla yapmamız gereken bir hata da karşımızdaki kişinin birey olduğu gerçeğini unutmamamızdır. Evlenmeden önce, evlilik eş kavramlarının bize ifade ettiklerini iyi belirlemeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Bazı şeyleri bilerek ve özümseyerek hareket edersek eğer mutlu bir evliliğin kapısınıda aralamış oluruz.

Günümüzde evlilik yapacağımız ve hayatımızı paylaşacağımız uygun bir eş adayı bulmak çok zor olmaya başlamıştır. Bu nedenle elimize geçen fırsatları iyi değerlendirmeli, özverili ve yapıcı olmalı ve karşımızdakine şans vermeliyiz. Ancak bu şekilde olan köklü ilişkilerden sonra evlilikler kurabiliriz. Aksi son derece kısa ömürlü, bizi yoran bir ilişki yumağı haline gelirki bunu asla tercih etmeyiz. Bilmemiz gereken en önemli şeylerden biride evliliği evlilik yapan şeyin sadece nikahtan sonra atılan bir imzayla değil, kişilerin kalbine attığı bir imzadan sonra başlayan bir olgu olduğudur. Evlilik eş demek aynı zamanda artık tek kişi olarak yaşamak ve hareket etmek anlamına da gelir. Bencilliğimizden arınarak atacağımız her adım ben kelimesini biz yapar hale gelecek ve ilişkimizi kökten başlayarak besleyecektir. Sevginin ve aşkın temeli olan bir eşi, eğer hayat bize armağan ediyor ise bu eşin kıymetini bilerek yaşamalı ve hissetmeliyiz aksi halde yalnız yaşamak gibi bir bunalımı uzun süre taşımak ve yaşamak zorunda kalabiliriz.