Evlenme Testi

Evlenmek isteyen herkes evlenme testi yapmalı mıdır?

Evlenme testinin en eğlenceli örneklerinden biri şüphesiz, Ken Kwapis’in yönetmenliğini yaptığı ve Robin Williams, Mandy Moore ve John Krasinski’nin başrolleri paylaştığı, “Çık aramızdan” isimli Amerikan komedisidir. İki nişanlı rolünde olan Mandy Moore ve John Krasinsky, evlenme günü almak için kızın aile kilisesini idare eden pedere (Robin Williams) başvurur. Fakat bu peder bildiğimiz pederlerden değildir ve kilisesinde evlenmek isteyen tüm çiftlere önce bir evlenme testi uygular.

Ve ancak bu evlenme testi başarıyla tamamlandığında evlenmek isteyen çiftlerin birlikteliğini kutsar. İki nişanlı bunu duyunca şaşırır fakat kızın aile kilisesinde evlenmek konusunda diretmesinden dolayı ister istemez bu evlenme testini yapmayı kabul eder. Ve bu noktada seyirci için eğlence başlar çünkü düğüne kadar seksin yasaklanmasının yanısıra peder tarafından verilen acımasız ödevler ve tuhaf testler iki nişanlıyı delirmenin ve hatta ayrılmanın eşiğine getirir. Film tabiiki mutlu sonla biter fakat iki karakterin yaşadığı olaylar seyirciyi ister istemez düşündürüyor. Her ne kadar kurgulanmış bir hikaye olsa da, gerçek hayatta da evlenmek isteyen herkes, aynı kan testi yapmak zorunda oluğu gibi bu tarz bir evlenme testi yapmak zorunda olsa ne olur acaba diye düşünmekten alıkoyamıyor insan kendini.

Acaba sağlam temel üzerine kurulu olmayan ilişkilerin ve boşanmayla biten evliliklerin sayısı bu şekilde azalır mı? Yoksa imam nikahı diye bir gerçeğin var olduğu bir ülkede böyle bir uygulama ters etki yapıp, daha fazla çiftin resmi nikah kıymamasına sebep olur mu? Bu sorulara kesin bir cevap bulmak mümkün değil, fakat etrafımızdaki mutsuz evliliklere ve bu mutsuz evlilikler içerisinde büyüyen çocuklara baktığımızda zaman zaman “keşke herkes evlenme testi yapmak zorunda olsa” diye düşünmemek elde değil.