Kayseri Evlilik Sitesi

Kayseri Evlilik Sitesi

Günümüzde eski adetler değişmiş ve yerine yenileri gelmiş olsa da, bazı eski adetler halen önemini korur. Eskiden düğün ve evlilik hazırlıkları daha büyük daha detaylı yapılsa da günümüzde Kayseri evlilik kurumuna en çok önem veren ve evlilik öncesi hazırlıkların çoşkuyla yapıldığı illerimizden biridir.

Kayseri evlilik sitesi ve ilişkilerinin temelleri

Gelin tarafı için "çeyiz hazırlama" ve "çeyiz getirme" adetleri çok önemlidir. Yöreye özgü bir diğer adet ise "erkek kınası"dır. Genelde gelinlere düğünden bir önceki gece hazırlanan kına gecesi, Kayseri yöresinde erkek tarafına da hazırlanır.

Erkek dostunun bir arada bulunduğu bu kına töreninde içkiler içilir, oyunlar oynanır, yöresel türküler söylenir.

Evlenmek isteyenler için bazı yörelerde düğün öncesi ya da sonrası aile evlerinde büyük yemekler verilir ve yörenin en meşhur yemekleri hazırlanır.

Kayseri evlilik: Erkek kınası yapılan nadir illermizden biri

Evlilik hazırlıkları düğün gününün gelmesi ile sona erer, çalgılar eşliğinde danslar edilir, şarkılar söylenir, düğün günü şenlik edasıyla tüm tanıdıklarla beraber çoşkuyla kutlanır. Kayseri yöresinde resmi nikah genelde nikah salonları yerine gelin ailesinin evinde nikah memuru tarafından kıyılmaktadır.

Ayrıca yine bu yöreye özgü evlilik hazırlıklarından biri de düğün öncesi damat ailesinin evinde verilen yemektir. Bu adet genellikle ilk erkek çocuğu için yapılan bir kutlamadır. Düğün öncesi tanıdıklar yemeğe çağrılır ve gelenlere ailedeki kadınların en hünerli oldukları yemekler ikram edilir.

Kayseri evlilik sürecine verdiği önem ve geleneksel düğünleri ile bilinen şehirlerimizden biridir. Bu nedenle tüm düğün hazırlama süreci çok ciddiye alınmaktadır. Kayseri evlilik sürecinde gerek geleneksel adetlerin, gerekse modern hayatın etkisi görüldüğü illerimizden biridir.