Çanakkale Evlilik Sitesi

Çanakkale Evlilik Sitesi

En önemli ve görkemli antik şehirlerimizden biri olan Truva’nın kalıntıları bulunan ve tarihiyle ülkemizin en önemli şehirlerinden biri haline gelen Çanakkale, günümüzdeki modern görüntüsünün altında birçok farklı kültürün, geleneğin ve göreneğin etkilerini bünyesinde barındırmaktadır.

Çanakkale evlilik sitesi: Zengin bir tarih ve değişik kültürler

Şehir, zengin bir tarih ve değişik kültürleri barındırmasının yanısıra deniz kıyısına dayanan sınırları ve sahip olduğu adaları nedeniyle yaz turizminin de vazgeçilmez noktalarından biridir. Şehirde bulunan tarihi türbe ve camiiler, antik harabeler, kaleler ve müzeler şehrin en fazla ilgi çeken mekanlarını oluşturmaktadır.

Ülkemizin ve dünyanın birçok farklı yerinden değişik kültürleri ağırlayan bu modern şehirde konu evlilik olduğunda aileler geleneksel bir tutum sergilemeye devam ederler. Çanakkale evlilik konusunda modern anlayışı her ne kadar benimsemiş olsa da eski gelenekleri sürdüren köklü aileler de bulunmaktadır.

Çanakkale evlilik büyük önem taşıdığı bir bölgedir

Çanakkale evlilik kavramının her aile için çok önemli olduğu bir bölgedir ve nüfusu artıp giderek modernleşen bu şehirde doğru insanı arayan çok sayıda insan yaşamaktadır. Ancak Çanakkale evlilik kararında tüm gençlerin ve ailelerin desteğinin ve onayının alınmasının arzulandığı bir bölgemizdir.

Şehirde halen köy düğünleri yapıldığı ve evlilik törenlerinin günlerce sürdüğü büyük kutlamalar düzenlendiği bilinmektedir. Çanakkale yöresine özgün bir gelenek olan çeyizler aileler tarafından hazırlanır ve düğün günü geline verilir. Bazen düğün öncesi gelin için gelin hamamı düzenlenir ve hamamda kadınlar evlilik öncesinde kutlama yaparlar.

Çiftlerin evlilik kararları köylerde davullar ve türküler eşliğinde kutlanır ve çevre evlerde yaşayan tanıdıklara ve dostlara haber verilir. Aile dostları da evlenecek olan çifte yardım eder, aile büyükleri çifte evlilik hayatıyla ilgili nasıhatlar verir.

Çanakkale hem kentin hızlı yaşamında tanışıp hayatı birlikte paylaşmaya karar veren çiftlerin, hem de geleneksel köy yaşamında evlenmeye karar veren eski adetlerin uygulanarak kutlanan evliliklerin görüldüğü bir şehirdir.