Aile içerisinde kaçıncı sırada doğduğumuz ve bunun ilişkilerimizi ne şekilde etkilediği

Aile

Ortanca çocukların daha sorunlu oldukları doğru mudur? İlk çocukların daha fazla sorumluluk sahibi, ancak aynı zamanda daha sinirli oldukları? Veya ailede en küçük çocuğun her zaman ailenin bebeği olduğu? Bunlar doğru ise, ilişkimizle bunların ne gibi bir bağlantısı olabilir?

Oldukça komplike bir yapıya sahip olan insanı belli özelliklere veya kategorilere indirgemeye çalışmak her zaman içinde bir tehlike barındırır. Fakat aynı zamanda aile içerisinde bir insanın kaçıncı sırada dünyaya geldiğinin, dünyayla olan iletişimini etkileme ihtimali olduğunu inkar etmek de pek mümkün değil.

Gelin, doğum sırasıyla gelişen davranış şekillerinin ilişkiniz içerisinde ne anlama gelebileceğine birlikte bakalım.İlk çocuk

İlk çocuk genelde kontrol sahibi olmaktan hoşlanan ve diğer insanları memnun etmeye çalışan vicdanlı ve başarı odaklı bir yetişkin olur. Ufak yaşta ebeveynlerinin ilgisi bir noktaya kadar tamamen kendisi üzerindedir, ancak daha sonra bu ayrıcalığı kaybeder. Netice olarak yetişkin hayatında da bölünmemiş ilgiyi kazanmanın yollarını arar. Aynı zamanda oldukça organizedir ve sorumluluk almayı sever. Bundan dolayı öğrenim hayatında ve daha sonra iş hayatında oldukça başarılı olur.

İlişkiniz için bu ne anlama gelir

Ailede ilk doğanlar ilişkilerinde genelde son derece güvenilir olurlar. Fakat aynı zamanda biraz daha spontane ve özgür olma konusunda kendilerini geliştirmek zorundadırlar. İlk doğanlar başka insanlarla iletişim kurarken kontrolü her zaman kendilerinde tutma eğilimlerinin farkında olmalıdır. Uzlaşmanın ve işbirliğinin önemini akıllarında tutmaları, ilişkilerini olumlu şekilde etkileyecektir.

Ortanca çocuk

Ortanca çocuk kendini sıkça kardeşleri arasında "sıkışmış" hisseder. Ağabey veya abla kadar sorumluluğa ve imkana sahip değildir fakat ufak kardeş gibi ailenin "bebeği" de değildir. Ortanca çocuk sorun yaşandığında anlaşmaya varma konusunda tecrübelidir çünkü hayatı boyunca bunu iki tarafalı olarak yapmak zorunda kalmıştır. Esnek ve sosyal olmasından dolayı genelde insanlar etrafında olmaktan zevk alırlar.

İlişkiniz için bu ne anlama gelir

Ortanca çocuk çoğu zaman romantik bir eş olur. Kardeşler arasında şımartılma ihtimali en düşük çocuk olduğu için mutlu ve anlamlı bir ilişki için çaba harcamaktan korkmaz. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise çatışmaktan kaçma eğilimli olmasıdır. İlişki içerisinde bu tehlikeli bir durumdur çünkü çatışmayı kabullenmek ve bununla başa çıkmak sağlıklı bir ilişki için son derece önemlidir.

Ufak çocuk

"Neden?" sorusunu sorma ihtimali en yüksek çocuk ailenin ufak çocuğudur. Olaylara eleştiren bir perspektiften bakar ve daha az riayet eder. Bundan dolayı sorunlara yaratıcı çözümler üretmek konusunda başarılıdır. Ancak hayatında o kadar çok ilgi görmüştür ki başka insanların onun yerine sorumluluk üstlenmesine alışıktır. Ailenin ufak çocuğu genelde dışa dönük ve sosyaldir ve hayatında daha fazla risk alarak ablası veya ağabeyinden daha çok şey deneyimler ve tecrübe eder.

İlişkiniz için bu ne anlama gelir

Ailenin ufak çocuğu ile yaşanan ilişkide eğlence ve heyecan eksik olmaz. İster ilk buluşma olsun, ister uzun süreli bir ilişki, ufak çocuğun ilişkideki heyecanı artırmak için spontane ve beklenmedik yollar bulacağından emin olabilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda sorunlara da neden olabilir, çünkü spontane olmak her zaman güvenilir ve ciddi olmakla birlikte gelmez. Ailede son doğanlar yetişkin hayatlarında bu sosyal kabiliyetlerini, istediklerini elde etmek için başkalarını manipüle etmeme konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Tek çocuk

Ailede tek çocuk olarak büyüyenlerin durumu biraz ilk çocuk gibidir, ancak aradaki fark tek çocuğun hiçbir zaman ebeveynlerinin ilgisi için savaşmak ve kardeşler arası münakaşa etmek zorunda olmamasıdır. Tek çocuklar bu yüzden genelde olgun ve zaman zaman biraz mesafeli olurlar, çünkü çevrelerindeki insanlardan kendileri için özel şartlar yaratılmasına alışmıştırlar. Çocuk yaşlarında bile akranlarına nazaran ciddi ve güvenilir olurlar ve ilk doğanlar gibi okullarında ve işlerinde başarılı olurlar.

İlişkiniz için bu ne anlama gelir

Tek çocuk olarak büyüyen biri ilişkide çok sayıda olumlu özelliklere sahip olur. Güvenilirlik, duyarlılık ve sevdiği insanlar için özveride bulunmak bunlardan bazılarıdır. İletişim kurmakta çok zorlanmaz ve yetişkinler arasında büyüdüğü için insanlarla iyi geçinmeye alışıktır. Ancak mükemmeliyetçilik tek çocukta dikkatli olunması gereken özelliklerden biridir çünkü bu mükemmeliyetçilik bir partneri oldukça zorlayabilir.

Bu saydıklarımız ailede belli bir sırada doğan insanların gösterdiği tipik özelliklerdir, ancak herkeste bu özellikler aynı şekilde görülecektir diye bir kural yoktur. Kişilik, hayatta deneyimlenen şeyler ve genler de kim olduğumuzu önemli bir şekilde etkilemektedir.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Beğendiğiniz erkek sizden yeterince hoşlanmıyor olabilir!

Öyle hızlı bir çağda yaşıyoruz ki, kimsenin boşa harcayacak zamanı kalmadı... Zaman belki hiç olmadığı kadar değerli artık. Durum böyle olunca hepimiz, arkadaş ilişkilerimiz dahil olmak üzere kime ne kadar zaman ve enerji harcayacağımızı çok iyi düşünümeye başladık. devamı

"Hep Sevgili Kalalım"

lişki ve özellikle evlilik, hayatımız boyunca emek vermemiz ve üzerinde çalışmamız gereken bir beraberliktir. İlk ayların ve hatta ilk bir kaç senenin heyecanlı dönemlerinde ilişkimiz genelde güzel ve mutlu bir şekilde ilerler, fakat yılların beraberinde getirdiği rutin sık sık ilişkimizin monotanlaşmasına sebep olur. devamı

Pembe gözlüklerinizi çıkarın

Özellikle ilişkimizin ilk haftalarında yeni sevgilimizin bazı davranışlarını görmezden gelmeye pek bir hevesli oluruz. Fakat zaman geçtikçe ve yeni sevgilimizi daha iyi tanıdıkça rahatsız olduğumuz bazı özellikler gözümüze batmaya başlar ve ... devamı