Sakarya Evlilik

Sakarya Evlilik Sitesi

Sakarya Evlilik – Sakarya’nın İstanbul Deresi her mevsimde güzel

Sakarya, Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan ve büyükşehir niteliğinde olan bir şehirdir. Büyükşehir ilçeleri Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Karapürçek, Hendek, Serdivan, Söğütlü ve Sapanca’dır. Sakarya yöre halkının çoğunluğu tarım ile meşguldür. Ayrıca Hendek ve Karasu ilçelerinde fındık ve mısır yetiştirilir. Sakarya ili tabiat açısından çok güzel ve zengin bir yerdir. Akarsuları, nehirleri ve dereleri ile her mevsim gezilmesi güzel bir doğa atmosferi sunar.

Özellikle İstanbul Deresi yürüyüş için ziyaretçilerin tercih ettiği bir yerdir. Şelaleler eşliğinde romantik bir yürüyüş veya spor amaçlı hızlı yürüyüş ve koşuların yapılabileceği bu mekânda bulunan kestane ve kayın ağaçları hoş bir görüntü vermektedir. Evlilik fotoğrafları için bu doğa güzelliğini tercih edenleri görmek de mümkündür. Bu doğa harikasını değerlendiren çiftler buraya gelinlik ve damatlık kıyafetleriyle düğün öncesi gelip, evlilik anılarını en güzel şekilde resmediyorlar.

Sakarya Evlilik – Sakarya’da evlenmek ve kız isteme

Sakarya ilinde gelenek ve görenekler giderek azalmaya ya da günlük yaşamda görülmemeye başlasa da bazı gelenekler kısmen de olsa devam ettiriliyor. Görücü usulü evliliklerde, evlenecek gençlerin düşünceleri dikkate alınır ve çoğu kez erkek tarafından kadınlar istenilecek kızı daha önce düğünde bayramda görmüş ve beğenmiş olurlar. Evin reisi evlenilecek uygun bir kız bulduklarını, evin erkeğine anlatır ve erkek olumlu tepkide bulunduğu takdirde kız ailesine dünürlüğü teklif etmek üzere gider. Kahveler içildikten sonra Allah’ın emri Peygamberin kavliyle kız ailesinden istenir. Fakat kız ilk gidişlerinde kızı isteyen aileye kesinlikle gösterilmez. Kız tarafı kızı vermek istemiyorsa bir bahane uydurur, eğer niyeti varsa da olumlu bir yanıt verir. Bunun üzerine erkek tarafı iki hafta sonra tekrar gelir, ama bu sefer gelenekler gereği hediyeler alınmış olur. Küçük bir nişan tertip edilir ve düğüne giden bu yolda örflere göre düzenlemeler yapılır.