Manisa Evlilik Sitesi

Manisa Evlilik Sitesi

Ege bölgesinde bulunan ilimiz Manisa tarih severler için gizemlerle dolu bir yer. Tarihten önce kurulduğu söylenen bu kentin simgesi ise Manisa laleleridir (anemon). Sanayileşmiş ve gelişmiş bir kentimiz olan Manisa’nın dağlarında ve yaylalarında yetişen laleler Hollanda’ya kadar gönderilmektedir.

Manisa Evlilik – Anemonun vatanında evlenmek, evi lalelerle süslemek ister

Böyle olunca meşhur Manisa laleleri bu kentin simgesi olarak evlenecek veya evli çiftlerin evlerinde bir süs bitkisi olarak yerini alacaktır. Zaten çiçeklerle eşe ya da sevgiliye sevgiyi en sade şekilde göstermek mümkündür. Evlenecek kızlar ise sevgilerini yemeklere de katarlar. Öyle ki Manisa’nın yöresel lezzetleri ve tatları ile bu hiç de zor değil. Börülce taratorundan kabaklı pidesine, kula güvecinden nohutlu mantısına kadar, her damağa ayrı tat sunulur.

Manisa Evlilik – Mesir Festivali’nde evli bekâr herkes eğlenir

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Manisa’da bir hastalığa yakalandığında bir türlü tedavi edilemez. Ancak 41 farklı içeriği olan mesir macunu hazırlanır ve tedavide uygulandıktan sonra bu hastalıktan kurtarır. Padişah ise bu mutlu gelişmeyi tüm halka bu mesir macunundan dağıtarak kutlamak ister.

O günden bugüne bu bir geleneksel festival havasında kutlanır. Mesir Festivali şen şakrak geçer. Genci yaşlısı, evlisi bekârı, küçüğü büyüğü bu festivale katılır. Manisa’nın halkı bir araya gelince, kimi zaman kimilerinin kaderi ağını örmeye başlar. Evleneceği insanla bu şenlikte tanışan da olur, evliliğinin güzelliğini bu festivalde kutlayan da.

Geleneksel kutlamanın yanı sıra bu tür etkinlikler kendine uygun biriyle tanışmak ve evlenmek için de bir olanak olabiliyor. Aşkın nerede ve ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmasa da, evlilik herkesin rüyalarını süsleyen bir istektir. Bu anlamda mutluluğu yakalamak için ve dilediğiniz gibi bir evlilik hayatı kurmak için Manisa Festivaline, bu güzel Ege bölgesine uğramayı ihmal etmeyin.