Erzurum Evlilik Sitesi

Erzurum Evlilik Sitesi

Her ne kadar adından kış sporlarıyla ya da karlı yollarıyla bahsedilse de zengin tabiatı ve tarihi güzellikleriyle Erzurum ülkemizin en el değmemiş, duru şehirlerinden biridir. Barındırdığı köylerde yaşayanlar sayesinde örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri günümüze kadar korunarak aktarılmıştır.

Doğal olarak Erzurum evlilik gelenekleri de köy halkı için eski önemini korumakta ve eski usüllere göre düzenlenmektedir.

Erzurum sitesi ve evlilik hazırlıklarının aileler için çok önemli olduğu bir şehrimizdir

Erzurum yöresinde çoğu zaman eşler birbirlerini köyde yapılan kutlamalarda görür, beğenir ve seçerler. Eskiden kalma bir gelenek olan mendil düğümleme geleneği bu yöreden gelir.

Bu geleneğe göre aile büyükleri evlilik çağına gelen kızlarının kiminle evlenmek istediğini öğrenmek için önüne damat adaylarının sayısı kadar mendil konulur. Gelin adayı kiminle evlenmek istiyorsa o kişiyi temsil eden mendile düğüm eder ve ailesine verir.

Aynı şekilde erkek tarafı da bir kızı beğendiği zaman aile büyüklerinden rica eder, böylece kız tarafına gidip, “kız isteme” günü yapılır. Bu günün ardından iki taraf da birbirini kabul ederse ve aileler de bu birlikteliğe onay verirlerse evlilik hazırlıkları başlar.

Erzurum evlilik sitesi: Gelin ve damat aileleri birbirine yardım eder

Öncelikle aile arasında söz kesilir, daha sonra nişan için hazırlıklar yapılır. Aileler birbirlerine yardım eder ve köy halkına nişan gününü duyururlar. Bu sırada gelinin çeyizi tamamlanır ve teslim edilir. Bu teslim töreni genellikle kına gecesinde yapılır.

Kına gecesinde gelinin tüm bayan tanıdıkları bir evde toplanır, birbirlerine iyi dileklerini belirtir ve geline türküler söyler. Daha sonra gelin giydirilir ve kına yakılır. Bu gelenekten sonraki gün düğün günüdür ve eski adetlere göre evlilik için yola çıkan damat adayı gelini evinden alır ve düğün alanına götürür. Böylece düğün başlamış olur.