Batman Evlilik Sitesi

Batman Evlilik Sitesi

Ülkemizin birçok yöresinde görücü usülü dediğimiz ve daha çok islami evlilik anlayışlarından biri olan geleneksel evlenme azalmış ya da değişmiş olsa da Batman şehrinin belirli yörelerinde halen bu usül uygulanmaya devam etmektedir.

Batman evlilik Sitesi ve anlayışı hakkında bilgiler

Görücü usülüne göre aileler, evlatlarına uygun gördükleri adayların aileleri ile toplanarak evlilik konusunu konuşur ve bir karara varırlar. Fakat Batman’da yaşayan gençler görücü usülü evlendirilebildikleri gibi şehirdeki birçok değişik mekanda ve günlük yaşamlarında birbirleri ile tanışıp kendileri ideal partner ve eşlerini arayabilmektedirler.

Batman evlilik konusunda hem geleneklere saygılı hem de modern evlilik anlayışına ayak uydurabilen bir şehrimizdir. Fakat yine de son söz aile büyüklerine bırakılır ve her türlü evlilik kararından önce ailelerin onayını almak her genç birey için çok önemlidir.

Batman evlilik kurumuna çok saygı duyan bir şehrimizdir

Batman evlilik kutlamaları çerçevesinde düğünlerden önce kız evinde söz kesilir, daha sonra nişan yapılır ve düğün hazırlıklarına başlanır. Genç kızların aileleri için evlilik ve düğün hazırlıkları çok önemlidir. Daha da önemlisi gelin çeyizinin hazırlanmasıdır.

Çeyiz gelinin ailesi tarafından hazırlansa da erkek tarafından getirilen hediyeler ile çeyiz zenginleştirilir, ayrıca düğüne katılan misafirler de ev ziyaretlerine gelirken mutlaka yeni çifte hediyeler getirir. Evlilik öncesi özellikle geline verilen hediyeler ailelerin görebilmesi için düğün öncesi sergilenir.

Batman ilimizde düğünler çoşkuyla tüm yöre halkı tarafından kutlanır ve düğünlerde evlenecek olan çifte ve gelen misafirlere davul, zurna eşliğinde yöresel danslar ile gösteriler yapılır. Bu yöremizin kendine özgü oyunları ve yöresel kıyafetleri çok canlı ve ünlüdür. Gördüğümüz gibi Batman evlilik kurumuna çok saygı duyan bir şehrimizdir.