Adıyaman Evlilik Sitesi

Adıyaman Evlilik Sitesi

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en köklü ve en turistik şehridir. Taşıdığı birbirinden farklı uygarlığın tarihleri ve enerji sağlayan barajlara olan yakınlığı nedeniyle birçok açıdan incelenen ve merak edilen bir yörede bulunmaktadır.

Adıyaman evlilik Sitesi kararının aileler tarafından belirlendiği bir şehir

Adıyaman şehrinin tarihi, yöresel tatları, halk oyunları ve eski gelenek görenekleri çok meşhurdur. Bu köklü gelenekler günümüzde değişime uğramış olsalar da yörenin belirli kesimlerinde yaşayan köklü aileler hala bu geleneklere harfi harfine uymaktadırlar. Bu eski geleneklere göre evlilik genç kız ve erkekler için çok önemlidir. Eskiden aileler çocuklarını bir an önce evlendirmek istedikleri için Adıyaman evlilik Sitesi yaşının çok daha küçük kabul edildiği bir yöre idi.

Günümüzde ise gençler önce askerliklerini yapmak ya da eğitimlerini tamamlamak istedikleri için bu yaş sınırı artmıştır. Geleneksel olarak Adıyaman evlilik kararının aileler tarafından belirlendiği bir şehir iken, günümüzde bu kararı gönülden sevenler gençler vermektedir.

Kına gecesinde hem geline hem de damada kına yakılmasıyla ünlenmiştir – Adıyaman evlilik Sitesi

Fakat bunların dışında yörenin tüm düğün hazırlıkları aynen eski zamanlardaki gibi yapılmaktadır. Adıyaman evlilik sitesi dönemlerinde kendi yöresinde düğünden önce yapılan ve hazırlıklarına günler öncesinden başlanan kına gecesinde hem geline hem de damada kına yakılmasıyla ünlenmiştir.

Düğün gecesi ailelerin evinde davet verilir, tüm misafirler ve tanıdıklar çağırılır ve yörenin birbirinden ünlü yemekleri en ustalar tarafından hazırlanıp konuklara sunulur. Gelin ile damat yörenin geleneksel müzikleri eşliğinde dans eder, halay çeker.

Yöreye özgü inançlardan birine göre düğün sonrası damat evine giden gelinin eve girmeden önce kapının önünde nar ya da yumurta kırması gerekir. Bu sembolik inanca göre gelin eski hayatını ve alışkanlıklarını kırar ve yeni bir eve, yeni bir hayata girmiş sayılır.