Çocukları olup yeniden eş arayanlar için ikinci bahar

 

Daha önceki bir ilişkiden çocukları olup yeniden evlenmek isteyen bay ve bayanlara şu senaryo tanıdık gelebilir: yanlız geçen uzun bir dönemden sonra nihayet hayatınızı paylaşabileceğiniz bir insan çıktı karşınıza, fakat çocuklarınız bir takım olumsuz davranışlar sergiliyor. Bu olumsuz davranışların nedeni korku, kıskanma veya bazen yerinde bir endişe olabilir ve 3 ana neden olarak özetlenebilir. eÇift uzmanlarımız, çocuklarınızla yaşadığınız sorunlarla başa çıkmanızda size yardımcı olabilecek ufak bir kılavuz hazırladı sizin için.

 

 

1. Artık çocuğunuzun annesiyle veya babasıyla birlikte değilsiniz ve başka biriyle olmanız onu üzüyor

Çocuklarınız yeni ilişkinizi onaylamıyorsa bu, artık annesiyle veya babasıyla beraber olmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Ve başka biriyle olmanız kendisini büyük bir ihtimalle üzmektedir. Belki eski eşinizi bir hastalık yüzünden kaybettiniz, belki de anlaşamayıp boşandınız. Fakat her halükarda çocuğunuz için yeni bir insanla beraber olmayı düşünmeniz bile üzücü ve inciticidir. Dolayısıyla çocuklar sıkça annenin veya babanın yerine gelen insanı red eder. Özellikle evlilik konusu gündeme geldiğinde bu davranış daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar, çünkü evlilik daha somut bir şekilde annenin veya babanın yerinin doldurulması gibi hissedilir. Bu yüzden çocuğunuz belki açık bir şekilde "Biriyle tanışmanı istemiyorum" demez fakat davranışları ve tavırları yeni ilişkinizi sabote etmeye çalışan bir yöndedir.

Böyle bir durumda çocuklarınızla, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde ifade eden bir konuşma yapmanız kaçınılmazdır. Çünkü çocuklar ebeveynlerini, sevgi, aşk, cinsellik ve romantizme ihtiyacı olan kişiler olarak görmezler. Bu konuşmayı yapmak sizin için zor olabilir, ama yukarıda belirttiğimiz gibi kaçınılmazdır. Dolayısıyla çocuklarınıza, endişelerini anladığınızı, fakat çocuk ve torun sevgisinin, aşk ve mutlu bir beraberlik konusundaki ihtiyaçlarınız için yeterli olmadığını anlatmalısınız. Onlara sadece bir ebeveyn değil, aynı zamanda da ihtiyaçları olan bir insan olduğunuzu hatırlatmalısınız.


2. Geçmişte acı çektiniz, suistimal edildiniz veya şiddete maruz kaldınız

Geçmişteki bir ilişkinizde size kötü davranıldıysa çocuklarınız büyük bir ihtimalle yeni ilişkiniz için de endişeleneceklerdir. Bu durumda çocuklarınızın ilgisinden ve desteğinden dolayı mutlu olduğunuzu gösterin. Fakat aynı zamanda bu ilginin ve desteğin ne şekilde gösterileceğini de konuşmayı ihmal etmeyin. Özellikle çocuklarınız yetişkin olduğu takdirde görüştüğünüz insanı fazla zaman kaybetmeden tanıştırmanız onları rahatlatacaktır. Son karar her zaman sizindir, fakat çocuklarınızın da düşüncelerini dinlemek, size doğru seçimi yapmakta yardımcı olacaktır. Geçmiş ilişkinizde herhangi bir olumsuzluk yaşamadıysanız bile çocuğunuzun, karşınıza kötü bir insanın çıkabilme endişesi son derece doğaldır. Özellikle uzun yıllardır kimseyle tanışmadıysanız hayatınıza girebilecek yeni insanlar konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Henüz yeni tanıştığınız biri sizden borç istiyorsa - nedeni ne olursa olsun - işin içinde bir sahtekarlık olduğundan emin olabilirsiniz. Çocuklarınıza, bu konudaki endişelerini önemsediğinizi söylediğinizde onların da rahatlayacaklarını göreceksiniz.


3. Çocuklarınız sizi daha fazla hayal kırılığından korumak istiyor

Çocuklarınız, sevdiğiniz insanı bir hastalık yüzünden kaybettiğinize ve bundan dolayı acı çektiğinize şahit olduysa bir dahaki ilişkinizin de aynı acıyla sonlanmasından endişe edebilir. Veya uzun ve problemli bir boşanma süreci geçirdiğinizde aynı sorunları ve hayal kırıklıklarını bir kere daha yaşamak zorunda kalmanızdan korkabillir. Bu durumda yine çocuklarınızla yapacağınız ciddi bir konuşma kaçınılmazdır. Onlara, yeni biriyle tanışmanın bazı riskleri olduğunun farkında olduğunuzu, fakat mutlu bir ilişki veya evlilik için bu riski göze aldığınızı anlatmanız gerekiyor.


Yukarıdaki tavsiyeler her durumda ve istisnasız bir şekilde tüm sorunlarınızı bir anda ortadan kaldırmayabilir fakat çocukları olup yeni bir eş arayanlara ikinci baharlarını huzurlu bir şekilde yaşamaları için mutlaka yardımcı olacaktır.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Erkekler kendilerini ilişkide neden geri çeker?

Günümüz ilişkilerinde yakınlaşma ve ciddileşme aşamasında erkeğin kendini bir anda ve elle tutulur hiçbir sorun ortada yokken geri çekmesi sıkça görülen bir durumdur. Davranışlarından, telefonlara geri dönüş süresinden ve gösterdiği mazeretlerden bu durum net bir şekilde anlaşılıyor. devamı

Eş seçiminde yapılan hatalar

Doğru insanı bulmakta zorlanıyor veya hep aynı tip insandan hoşlanıyorsanız partner veya eş seçerken bazı hataları sürekli tekrarlıyor olabilirsiniz. eÇift uzmanlarımız sizin için en tipik hataları özetledi. devamı

Mutlu bir ilişki ararken erkeklerin yaptığı en tipik hatalar

Mutlu bir ilişkide olmak her zaman sadece bayan tarafından arzulanan birşey değil. Günümüzde bir çok erkek, yoğun iş tempolarından kalan sınırlı zamanlarını huzurlu bir ilişkide geçirmek istiyor. devamı