‘e-evleniyoruz’, mutluyuz!

03. Temmuz 2011

Her üç evden birinin ‘online’ olduğu Türkiye’de 90’lı yıllarda ‘chat’ siteleriyle başlayan internet arkadaşlıkları, artık ciddi düşünüyor!

‘Chat arkadaşlığından’ çöpçatanlık sitelerine geçen internet macerası, şimdi de evlilik sitelerine terfi etti. Bu sitelere kayıt olan yaklaşık 5 milyon insan, evleneceği kişiyi bilgisayar ekranından seçmek için her gün ‘profil profil’ geziyor. Üstelik evlilik sitelerinin yakın takipçilerinin büyük bir kısmı üniversite mezunu ve yüksek gelirli.

Evlilik sitelerinin en ciddi ve büyük projelerinin başında internet âleminde 11 yıldır idefix, itiraf.com ve siberalem gibi bilindik sitelere hizmet veren EBİ’ye ait ‘evlilikmerkezi.com’ geliyor. Üyelerini bilimsel kişilik analizi ile eşleştiren site, 2009 Haziran’dan bu yana 870 bin üyeye ulaştı. Türkiye’de ciddi evlilik siteleri konusunda eksiklik görüp, ABD ve Avrupa’daki benzer modellerden ilham alarak ‘evlilikmerkezi’ni kurduklarını belirten EBİ Direktörü Ayşe Gözde Erkalkan, “Türkiye’de arkadaşlık siteleri 10 yıldır en yüksek trafikli siteler arasında bulunuyor. Bu da yaklaşık 12 milyon dolarlık bir pazar demek” diyor.

İnsanlar artık çekinmiyor
evlilikmerkezi kişilere milyonlarca aday sunmak yerine, kişilik analizi ile potansiyel eş adaylarını bir araya getirdiğini belirten Erkalkan, “Yoğun bir ilgi var, artık insanlar internetten tanıştığını ailesine, çevresine söylemekten çok daha az çekiniyor” diyor. En yoğun ilginin İstanbul’dan geldiği, ancak Doğu Anadolu’ya kadar uzandığı site üzerinden bugüne kadar 276 çift evlenmiş, 10 binlerce üye de aradıkları ‘insanı’ bulduklarını belirterek siteden ayrılmış. Siteye daha çok yoğun iş temposunda çalışanların ilgi gösterdiğini söyleyen Erkalkan’a göre, ilk sırada sağlık sektörü yer alırken, son altı ayda öğretmen ve öğretim görevlilerinde ciddi artış var.

İlgiyi gören ‘evlilik sitesi’ açıyor
ecift.com: Aralık 2009’da kurulan ecift.com sektörün en çok üyeye sahip sitesi. 1 milyondan fazla üyeye ulaşan sitede, bugüne kadar 30’dan fazla çift ‘muradına ermiş’. Bilimsel kişilik analiz testleri ile üyeleri birbirine eşleyen siteye her gün 4 bin yeni üye geliyor. ecift.com üyelerinin yüzde 85’i doktor, mühendis, avukat, bankacı, işletmeci ve yöneticiler.

pembe panjur: 1 Ocak 2010’da aktif hale gelen ‘pembe panjur’ 300 bin üyeye deyim yerindeyse pembe panjurlu ev vaat ediyor. Üyeler arasında bugüne kadar 500’e yakın çiftten ‘ciddi birliktelik, evlilik ya da nişan’ haberleri var. ‘Beş adımda mutluluğunuzu yaratın’ diyen sitede üyeler karakter analizi, kişisel profil ve bilimsel eşleştirme gibi aşamalardan geçiyor.

evliliksitesi.com: 98 bin üyesine uygun eş arayan, ‘evliliksitesi.com’ da bugüne kadar 24 çift aradığı kişiyi bularak evlendi. Sitede, evlenen, nişanlanan ya da evlilik yoluna giren çiftlerin görüşlerine de yer veriliyor.

Paylaş: