Evlilik Merkezi

Evlilik merkezi iki kişinin birbiriyle hayatlarını geçirmeye karar verip beraber yapılandırdıkları bir oluşumdur. Sadece evlilik demeyip de evlilik merkezi dememizin nedeni, bu iki kişinin beraber oluşturduğu, inşa ettiği yapıyı vurgulamak istememizdir. Çünkü evlilik orada ya da burada değil, daha çok iki kişi arasında ve bir merkezde olmalıdır. Evlilik merkezi, eşimizle aramızdaki köprüdür ve o köprüyü beraber kurarız.

Evlilik merkezi en az bir anlaşmazlığı içinde barındırır. Ve bu anlaşmazlık çoğu zaman anlaşmaya bağlanamaz. Bunu kabul edin ve ona göre yaşamaya başlayın. Eşinizin de evlilik merkezi içerisindeki bu anlaşmazlığı kabul etmesini önerin.

Evlilik Merkezi hakkında bazı gerçekler

Evlilik merkezi için çabalarınız sadece kendi hakkınızda olabilir. Kısaca sadece kendinizi değiştirebilirsiniz. Eşinizi değiştirmeye çalışmayın. Çabaların ve uğraşların içinde karşından her zaman teşekkür beklemeyin. Çünkü farkında bile olmayabilir. Özellikle ev işlerindeki yardımlarınız sonuç olarak tebrik edilmeyebilir. Unutmayın ki evlilik merkezi için yaptığınız her şeyi aslında kendiniz için de yapıyorsunuz.

Eşiniz, evlilik merkezi için seçtiğiniz diğer parçanızı oluşturuyor. Aile  değerlerinizi, alışkanlıklarınızı, bir anlamda aile temelinizi beraber inşa edeceksiniz. Hiç yoktan var ettiğiniz kurallarınız olabilir. Böyle olduğu için evlilik merkezi çok heyecan vericidir. Ama aynı zamanda da korkutucu. Çünkü var olan bir haritanız yok. Her seçimin sorumluluğu da sizde.

Evlilik merkezi hakkında bir takım gerçeklere değinmeye ne dersiniz?

İlk tanıştığınızda nasıl hissettiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Birinizin diğeriniz hakkında nasıl hissettiği bağlantınız olabilir ve sevginiz için hep hatırlatıcı bir görev üstlenebilir. Evlilik merkezi için verdiğiniz fedakârlıklardan ve bir takım sınırlamalardan da yine siz sorumlusunuz. Bu yüzden eşinizi suçlamaya hakkınız yok. Eşiniz sizden özellikle böyle fedakârlıklar istemediyse karşısına geçip hesap sormanız da pek mantıklı olmayacaktır.

Evlilik merkezi sonrası hayat gereklilikleriniz ve ihtiyaçlarınız değişebilir. Tek başınıza iken bambaşka sorumluluklar ve ihtiyaçlar içerisindeyken evlilik merkezi ile birlikte bambaşka ihtiyaçlara sahip olduğunuzu göreceksinizdir. Evlilik merkezi yol açtığı zorluklarla birlikte ilişkinizin daha sağlamlaşmasını sağlayacaktır.