Çorum Arkadaşlık Sitesi

Çorum Arkadaşlık Sitesi

Çorum, coğrafi konumu itibariyle İç Anadolu’yu Karadeniz’le, Doğu’yu Batı Anadolu’yla buluşturmaktadır. Çorum tarih boyunca önemli imparatorluklara ve beyliklere ev sahipliği yapmıştır. Kültürel ve arkeolojik zenginliği, tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin önemli bir ilidir. Hititlerin ilk başkenti olan Hattuşa bu ilimize ait olup, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış olan 9 değerden biridir.

Medeniyetler beşiği Çorum’da arkadaşlık anlayışı

Bu kadar eski bir medeniyete sahne olan Çorum’da insani ilişkiler ve manevi değerler de olumlu anlamda etkilenmiştir. Çorum’da arkadaşlık kavramı özveri, ilgi, alaka ve güven gibi değerlerle bir arada tutulur. İster küçüklükten beri gelen bir arkadaşlık olsun, ister ülkenin farklı illerinden gelmiş ve Çorum’un üniversitesinde karşılaşıp tanışmış olsun, arkadaşlık ilişkileri seviyeli ve kaliteli yaşanmaktadır.

Burada arkadaşlık, Çorum leblebisi kadar değerli

Çorum denince akla ilk gelen şey, buranın meşhur leblebisidir. Çorum’un herkesçe iyi bilinen sarı leblebisi kuru nohuttan elde edilir. Bu süreç meşakkatli bir uğraş gerektirir. Öyle ki nohutların leblebiye dönüşmesi bir iki ay kadar sürer. Çorum’da bir çok tarihi dükkân vardır. Buralarda tek olarak kavrulmuş leblebiler odun ateşinde tekrar kavurulur ve çuvallara doldurulur.

Çift kavrulmuş leblebiler artık satışa sunulmaya hazır olur. Sadece Çorum’da değil artık ilimizin her köşesinde leblebici dükkânına rastlamak mümkün. Dükkânların önünden geçerken kavrulan leblebilerin enfes kokusu ise hiç değilse küçük bir kese kâğıdı içinde leblebi almaya sevk ediyor. Çorum’da arkadaşlık kurduğunuz insanlarla caddelerde turlarken, genelde leblebi tüketildiği görünür. Yine arkadaşlar kendi aralarında atıştırmalık olarak birbirlerine bu güzel ürünü ikram ederler.