Adıyaman Arkadaşlık Sitesi

Adıyaman Arkadaşlık Sitesi

Adıyaman şehrimiz tarih boyunca ev sahipliği yapmış olduğu birbirinden farklı birçok kültürün ve uygarlığın etkileri ile ülkemizin en turistik şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Dünyanın dört bir yanından sanat tarihi, arkeoloji ve antropoloji alanlarında çalışan ya da bu alanlara ilgi duyan ziyaretçiler şehri görmek için ülkemize gelmektedirler.

İlişkilerinin ne kadar önemli olduğunun gösterir – Adıyaman arkadaşlık sitesi

Adıyaman arkadaşlık ilişkilerine çok önem verir ve şehrin kendine özgü tüm geleneklerinde Adıyaman arkadaşlık ve dostluk kavramlarının etkilerine rastlanır.

Bunda en büyük etki eskiden beri süregelen yardımlaşma geleneğinden gelmektedir. Örneğin yöreye ait “harfana” denilen gelenek günümüzde halen devam etmektedir. Harfana geleneğine göre şehirde çalışan ve hafta boyunca yorulanlar pazar günleri seçtikleri bir arkadaşlarının evinde toplanırlar, birlikte yemekler yer, oyunlar oynar, türküler söylerler.

Yörenin en meşhur yemeği olan içli köfte yapılır, misafirlere helva ikram edilir. Adıyaman arkadaşlık ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunun en güzel göstergesi olan bu toplantılar her hafta seçilen bir kişinin evinde düzenlenir.

Adıyaman arkadaşlık sitesi – ilişkilerine çok önem verir

Fakat şehrin köklerinden gelen bu geleneksel toplantıların dışında Adıyaman içerisinde yoğun ve hızlı bir şehir hayatını barındırır. Şehirde bulunan Adıyaman Üniversitesi’nde okuyan gençler, geceleri şehirde bulunan birbirinden farklı restoranlara ve cafelere giderek bu alanlarda sosyalleşme ve arkadaşlık ilişkilerini güçlendirme imkanı bulurlar.

Şehirde neredeyse her gün bir etkinlik gerçekleşmektedir, bunun dışında şehir çevresinde bulunan köylerde yıllardır yapılan en büyük kutlama “bahar bayramı” zamanında yapılmaktadır.

Yöre halkı özel günlerini bu şenliklere denk getirmeye özen gösterir ve böylece şenlikler sırasında sünnet düğünleri veya nikah törenleri düzenlenir ve katılanlar tarafından hep beraber kutlanır.