Ayrılma ilk yardım çantası

Değer verdiğiniz birisi, belki de aşık olduğunuz birisi sizinle ilişkisini bitirdi. Kırık bir kalbi nasıl onarırsınız? İşte bir başlangıç.

Kalbiniz kırıldı. Ve kalp kırıklığınızdan kaçmak imkansız gibi gözüküyor. Düşüncelerinizi, enerjinizi, iştahınızı ve uykunuzu etkiliyor.
Kalp kırıklığını metafor olarak kullanırdınız ama şu an bundan o kadar da emin değilsiniz çünkü göğsünüzde bir yerlerde gerçekten bir acı hissediyorsunuz.

Tanıdık geldi mi? Eğer acılı bir ayrılıktan ıstırap çekiyorsanız, çabuk iyileşmeler ya da kolay çözümler yok. Ama bu demek değil ki iyileşme süreciniz adım adım olmayacak. İşte burada başlamak için 4 strateji:

Endorfinlerinizi aktivite edin
Vücutlarımız doğal ağrı kesici olarak endorfin üretir. Bu vücudumuzun doğal olarak kendi ürettiği bir maddedir ve sentetik olarak bir çok şeyden çok daha fazla etkilidir. Egzersiz yapmak endorfin üretimi sağlar. Yani terlemek için çalışmaya başlayın. Koşuya başlayın, bisiklete binin, dağlara tırmanın. Bu bir gerçek. Kalp kırıklığını onarmanın en iyi yolu, kalbi çok pompalamaktan geçer.

Duygusal mayın tarlasından kaçın
Acıda olan insanlar sıklıkla kendilerini cezalandırmaya heveslidir. Eski aşk mektuplarını tekrar okurlar. Eski mutlu aşık fotoğraflara tekrar bakarlar. Romantik ve mutlu dakikaların geçtiği yerlere dönerler. Kırılmış bir kalbi onarırken yapılacak en iyi şey bitmiş ilişkinin hatırlatıcılarını ortadan kaldırmaktır. Belki gelecekte hafızamızı tazelemek için güzel anılar olacaktır, fakat şimdilik yaralanmış bir kalp yüzünden kendinize bir ara verin, ve bırakın geçmiş geçmişte kalsın.

İçinizdeki karamsarı susturun
İçinizden bir ses karamsar birisine çok mu benzemeye başladı? Sıklıkla "ben onsuz yapamam", "bende bir sorun olmalı" gibi cümleler mi kuruyorsunuz? Bilinçli bir karar verin ve senaryoyu tekrar yazın. Tüm bu karamsar cümleleri bir kenara bırakıp şunu deyin kendinize "Evet, şimdi önemli ve büyük bir kayıp yaşıyorum ve yas içindeyim. Ama bu geçecek ve tekrar mutluluğu deneyimleyeceğim."

Sizi sevenlere dayanın
Acı çektiğimizde çoğumuz kendi kabuğumuza saklanıp yaralarımızı yalamak isteriz. Bizi rahat bırakmalarını isteriz. İçinizdeki bu cezbetmeye direniş gösterin. Sessizlikte acı çekmek acıyı uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Size değer veren insanları arayın. Onların sizi destekleriyle kuşatmalarına izin verin, yükleriniz paylaşın ve özgüveninizi güçlendirin.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

İnternette onu bulmak mümkün mü?

Sanal eş bulma siteleri gün geçtikçe daha eğlenceli ve başarılı hale geliyor. Ve gittikçe popülerleşiyor. O kadar ki bazen insanların aklına düşen soru "İnternetten başka nerede bulabilirim ki?" oluyor. Gerçekten de bazen öyle. Bazı insanlar için sanal partner arama siteleri aşk için tek yol. devamı

Değişimin altı yolu

Hayatınızı kısa zamanda büyük bir değişime sokup yenilemek için yapmanız gereken en temel 6 basamak! devamı

Onu nasıl anlarım?

Her sevgilide biraz annemizi, biraz babamızı görürüz. Sonra kendimizde biraz annemizi, biraz babamızı görürüz. Ve sonra farkederiz ki biz biraz annemizi arıyoruzdur, biraz da babamızı. Ve yaşlandıkça annemizin ve babamızın şikayet ettiğimiz tüm yönleri o kadar da şikayet edilebilir gözükmemektir artık. Peki neden böyledir? devamı

 
yukarı