Sevgiliniz sizi hayal kırıklığına uğrattığında...

Sevgiliniz sizi hayal kırıklığına uğrattığında...

Her ilişkide bir tarafın, diğer tarafın söylediği veya yaptığı bir şey yüzünden üzüldüğü, kendini kötü hissettiği veya hayal kırıkığına uğradığı bir gün gelir. Mutlu ve başırılı bir ilişkiyi, geleceği olmayan bir ilişkiden ayıran nokta, hayal kırıklığınızla, üzüntünüzle veya sinirinizle nasıl başa çıktığınız ve duygularınızı sevgilinize veya eşinize ne şekilde aktardığınızdır...

Tartışmak, yakın olmak ve güven kazanmak için bir fırsattır. Anlayış ve saygının başladığı noktadır. Fakat burada önemli olan duygularınızı, karşı tarafı suçlamadan veya yargılamadan paylaşmanızdır. eÇift uzmanlarımız sizin için bazı örnekler hazırladı.

Geciktiği için öfkelendiğinizde...

Belli bir saatte buluşacağınızı söylemişti ve siz giyinmiş kuşanmış vaziyette ve telefonunuzu sürekli kontrol ederek onu bekliyorsunuz ve programın başlangıcı kaçırmak üzeresiniz. Sonunda eve geldiğinde siz muhtemelen fazlasıyla sinirli olursunuz. Kendinizi frenlemeye çalışırsınız, ancak bütün geceniz gergin geçer.

Bu ilk kez oluyorsa ve sevgiliniz gerçekten üzgün olduğunu gösteriyorsa olayı uzatmayın. Ancak bu sürekli olan bir şeyse konuşmanız kaçınılmazdır. Bu durumda ona, insanları beklettiği için düşüncesiz olduğunu söylemek aranızı açacak ve onun kendisini geri çekmesine neden olacaktır. Bunun yerine "Beklemek zorunda olduğumda öfkeleniyorum ve sıkça bir yerlere geç kalıyoruz. İkimiz için de işe yarayacak bir çözümü nasıl bulabiliriz?" deyin. Bu şekilde üzüldüğünüzü görecek ve durumu telafi etmeye çalışacaktır. Eğer alternatif bir çözüm üretmiyorsa veya inat ediyorsa beraber olduğunuz insanın sorunları ne şekilde ele aldığı ile ilgili önemli ipuçları elde etmiş olursunuz.

Sürekli eski sevgilisinden bahsettiğinde...

Bazen insanlar boş bulunup eski sevgililerinden bahseder, ancak bu kişinin adı sürekli anılıyorsa kızmakta haklısınız. Sevgilinizin, hayatının o bölümünü hala tam anlamıyla kapatmamış olduğunu gösterebilir bu size. Veya onun için neler hissetiğinizden henüz emin olmadığından dolayı tepkinizi ölçmek için hala eski sevgilisinden bahsediyor olabilir. Böyle bir durumda şunu söylemeyi deneyebilirsiniz: "Sürekli başka erkekler/kadınlardan bahsetmen beni kötü hissettiriyor ve bunun aramızdaki güzel şeyleri etkilemesini istemiyorum. Bilmem gereken bir şey var mı?" Flört etmek, anlaşıp anlaşmadığınızı gördüğünüz dönemdir. Bu durum, eski sevgilinin hala hayatında olup olmadığını anlayabileceğiniz bir fırsattır. Ona "ikinci kişi" olmayı kabul etmeyeceğinizi gösterin.

Yeterince aramadığına üzüldüğünüzde...

Sürekli mesajlaşmak ve e-mail yoluyla iletişim kurmak fakat telefonda konuşmamak 3 şey için işaret olabilir: sevgiliniz ya utangaç, ya sizinle yeterince ilgilenmiyor ya da bunun sizi rahatsız ettiğinden habersiz. "Neden beni hiç aramıyorsun?" demek onu anında defansif bir duruma sokacaktır ve sizi daha fazla aramasını sağlamayacaktır. Sizi aramak içinden gelmesi ve bunun kendi tercihi olması gerekiyor. Bu yüzden nadiren aradığında "Sesini duymak hoşuma gidiyor. Aradığında gerçekten mutlu oluyorum" demeyi deneyin. Bu şekilde onun için güzel ve olumlu bir an yaratmış olursunuz ve bu muhtemelen onun sizi daha sık aramasına neden olacaktır. "Keşke beni daha fazla arasan..." diyerek suçlayan ve yargılayan kişi durumuna düşmeyin. Bunun yerine onu özlediğinizi ve aradığında çok sevindiğinizi söylediğinizde size önem veriyorsa sizi tekrar tekrar aramak isteyecektir.

Duygularınızı açık ve onu suçlamadan paylaştığınızda kızgınlığın içinizde birikmesini ve münakaşaya yol açmasını engellemiş olursunuz. Aynı zamanda duygularınızı açık bir şekilde paylaşmanız ve ilişkide engellenemeyen iniş çıkışlar için birlikte yön belirlemeniz birbirinize daha yakın olmanızı sağlayacaktır.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

"Hep Sevgili Kalalım"

lişki ve özellikle evlilik, hayatımız boyunca emek vermemiz ve üzerinde çalışmamız gereken bir beraberliktir. İlk ayların ve hatta ilk bir kaç senenin heyecanlı dönemlerinde ilişkimiz genelde güzel ve mutlu bir şekilde ilerler, fakat yılların beraberinde getirdiği rutin sık sık ilişkimizin monotanlaşmasına sebep olur. devamı

Bekarları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı

Eski bir klişe bize "cahillik mutluluktur" diyor. Bu bazı durumlar için geçerli olabilir, ancak konu ilişkilere gelince biraz sakıncalıdır, çünkü sonuç olarak ciddi ve uzun vadeli bir ilişki yaşıyorsanız beklentileriniz ve gelecekteki hayatınız hakkında olabildiğince net bir fikire sahip olmak istersiniz. devamı

"Ne düşünüyorsun?" - Bir erkeğe sorulmaması gereken 7 soru

Kadınlar günde ortalama 30.000 kelime konuşur. Erkekler ise 12.000 kelime ve akşam eve geldiklerinde bu kontenjanlarını çoktan doldurmuş olurlar. Bu basit karşılaştırma, kadın ve erkeğin bu konudaki farkını net bir şekilde ortaya koyar. Kadın konuşmak ister, erkek susmak. devamı