"Çok iyi birisin ama..."

Bir bayanla tanıştınız ve ondan çok hoşlandınız. İlk bir kaç buluşmanız sizin açınızdan gayet güzel geçti ve nihayet tüm cesaretinizi toplayıp ona duygularınızı açmaya karar verdiniz ve kendisinden hoşlandığınızı itiraf ettiniz. Ve aldığınız cevap şu: "Gerçekten çok iyi birisin ama ne bileyim, seni hiç o gözle görmedim..."

Sık sık bu durumla karşı karşıya kalıyorsanız siz de, İngilizce'de "nice guy syndrome" olarak adlandırılan ve Türkçesi "iyi adam sendromu" anlamına gelen sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. "İyi adam sendromu" bir çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Şu bir gerçek ki uzun soluklu bir ilişkinin başarılı ve mutlu olabilmesi için sadece erkek değil, iki tarafın da "iyi" insan olması gerekiyor, yani duyarlı, yardımsever, duygusal olarak açık, ilgili vs. Beğendiğiniz bir bayan, hayatının bu aşamasında evliliği düşünmüyorsa "hayırsız" görünen bir adamı size tercih edebilir çünkü bu tarz erkekler çoğu zaman fazla yakışıklı olmasalar bile özgüven ve maskülenlik yansıtırlar. Ve bu özellikler bir erkeği kadının gözünde son derece çekici kılar. Fakat bu daha istisna bir durumdur ve kadınların çoğu maskülen fakat aynı anda duyarlı olabilen bir erkek arar.

Peki bir erkek aynı anda bu iki özelliğe sahip olabilir mi? "İyi adam sendromundan" şikayetçi olan erkekler sık sık aynı hataya düşüp beğendikleri kadına "fazlasıyla iyi" davranırlar. Belki siz de hoşlandığınız kişinin beğenisini kazanmaya çalışırken onu ilgiden boğuyorsunuz ve istediği herşeyi yapıyor ve söylüyorsunuzdur. Bayanlar yanlarında kendilerini dinleyen ve duygularını önemseyen bir erkek ister. Fakat aynı zamanda güçlü olmasını isterler. Bu yüzden özgüvensiz, kendini küçük gören, sürekli kusurları için özür dileyen ve çaresiz görünen erkekler daha sık reddedilir.

Bir bayanın karşısında daha rahat olmak için ...

Evi badana yapmak, köpeği gezdirmek, market alışverişi yapmak ve her akşam işten sonra orada olmak, bir kadının kalbini kazanmak veya ilişkisini sizinle devam ettirmesi için yapmak zorunda olduğunuzu düşündüğünüz şeylerse uğruna bütün bu iyilikleri yaptığınız bayan bu davranışınızı çaresizlik olarak algılayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şu ki bu durumlarda reddedilmenin sebebi "iyi biri" olmanız değil, bu derecedeki iyilik ve ilgi gösterişlerinizin motivasyonunun büyük bir olasılıkla kabul edilme ihtiyacı olduğundandır. Bu şekilde yaptığınız iyilikleri karşı taraf doğal ve sağlıklı hissetmez. Tam aksine bütün bunları yapmak bir kadın tarafından sevilmek için tek olduğunu düşünüyormuşsunuz gibi görülür.

Tabiiki bütün bunlar, bir erkeğin kadına iyi davranması gerekmediği anlamına gelmiyor. Ancak bir erkek defalarca üst üste bir bayan tarafından reddediliyorsa bunun nedenini hep kadınlarda aramak yerine kendi davranışlarını gözden geçirmelidir.

Size tavsiyemiz kendinize paspas muamelesi yapmayın ve yaptırmayın. İyilik yaparken motivasyonunuzu gözden geçirin. Kendinize, yaptığınız işe ve fikirlerinize özgüveniniz tam olsun ve bunun yanısıra ayrıca "iyi" biri olun. Bunu başardığınızda gösterdiğiniz tüm ilginin ve yaptığınız tüm iyiliklerin sadece yapmak istediğinizden dolayı yapıldığı anlaşılır ve karşılık olarak ilgi, alaka, kabul edilme veya sevgi beklemediğiniz görülür.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Kıskançlıkla başa çıkmanın yolları

Kıskançlık, iletişimsizlik ve sevginin günlük hayattaki sorunlara yenik düşmesi ilişkimiz için büyük tuzaktır. Fakat zayıf yanlarımıza konsantre olmak yerine ilişkimizin güçlü taraflarına yoğunlaşmak bize çok daha fazla şey öğretir ve karşılaştığımız problemlerin çok daha kolay bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı olur. devamı

Bekarları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı

Eski bir klişe bize "cahillik mutluluktur" diyor. Bu bazı durumlar için geçerli olabilir, ancak konu ilişkilere gelince biraz sakıncalıdır, çünkü sonuç olarak ciddi ve uzun vadeli bir ilişki yaşıyorsanız beklentileriniz ve gelecekteki hayatınız hakkında olabildiğince net bir fikire sahip olmak istersiniz. devamı

Sevgiliniz sizi hayal kırıklığına uğrattığında...

Siz de hiç şu durumda buldunuz mu kendinizi? Hayatınızın geri kalanını beraber geçirmeyi düşünebildiğiniz ve çok beğendiğiniz biriyle berabersiniz, ancak bu kişi geleceğinizle ilgili belirsiz bir tutum sergiliyor. devamı

 
yukarı