"Çok iyi birisin ama..."

Bir bayanla tanıştınız ve ondan çok hoşlandınız. İlk bir kaç buluşmanız sizin açınızdan gayet güzel geçti ve nihayet tüm cesaretinizi toplayıp ona duygularınızı açmaya karar verdiniz ve kendisinden hoşlandığınızı itiraf ettiniz. Ve aldığınız cevap şu: "Gerçekten çok iyi birisin ama ne bileyim, seni hiç o gözle görmedim..."

Sık sık bu durumla karşı karşıya kalıyorsanız siz de, İngilizce'de "nice guy syndrome" olarak adlandırılan ve Türkçesi "iyi adam sendromu" anlamına gelen sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. "İyi adam sendromu" bir çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Şu bir gerçek ki uzun soluklu bir ilişkinin başarılı ve mutlu olabilmesi için sadece erkek değil, iki tarafın da "iyi" insan olması gerekiyor, yani duyarlı, yardımsever, duygusal olarak açık, ilgili vs. Beğendiğiniz bir bayan, hayatının bu aşamasında evliliği düşünmüyorsa "hayırsız" görünen bir adamı size tercih edebilir çünkü bu tarz erkekler çoğu zaman fazla yakışıklı olmasalar bile özgüven ve maskülenlik yansıtırlar. Ve bu özellikler bir erkeği kadının gözünde son derece çekici kılar. Fakat bu daha istisna bir durumdur ve kadınların çoğu maskülen fakat aynı anda duyarlı olabilen bir erkek arar.

Peki bir erkek aynı anda bu iki özelliğe sahip olabilir mi? "İyi adam sendromundan" şikayetçi olan erkekler sık sık aynı hataya düşüp beğendikleri kadına "fazlasıyla iyi" davranırlar. Belki siz de hoşlandığınız kişinin beğenisini kazanmaya çalışırken onu ilgiden boğuyorsunuz ve istediği herşeyi yapıyor ve söylüyorsunuzdur. Bayanlar yanlarında kendilerini dinleyen ve duygularını önemseyen bir erkek ister. Fakat aynı zamanda güçlü olmasını isterler. Bu yüzden özgüvensiz, kendini küçük gören, sürekli kusurları için özür dileyen ve çaresiz görünen erkekler daha sık reddedilir.

Bir bayanın karşısında daha rahat olmak için ...

Evi badana yapmak, köpeği gezdirmek, market alışverişi yapmak ve her akşam işten sonra orada olmak, bir kadının kalbini kazanmak veya ilişkisini sizinle devam ettirmesi için yapmak zorunda olduğunuzu düşündüğünüz şeylerse uğruna bütün bu iyilikleri yaptığınız bayan bu davranışınızı çaresizlik olarak algılayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şu ki bu durumlarda reddedilmenin sebebi "iyi biri" olmanız değil, bu derecedeki iyilik ve ilgi gösterişlerinizin motivasyonunun büyük bir olasılıkla kabul edilme ihtiyacı olduğundandır. Bu şekilde yaptığınız iyilikleri karşı taraf doğal ve sağlıklı hissetmez. Tam aksine bütün bunları yapmak bir kadın tarafından sevilmek için tek olduğunu düşünüyormuşsunuz gibi görülür.

Tabiiki bütün bunlar, bir erkeğin kadına iyi davranması gerekmediği anlamına gelmiyor. Ancak bir erkek defalarca üst üste bir bayan tarafından reddediliyorsa bunun nedenini hep kadınlarda aramak yerine kendi davranışlarını gözden geçirmelidir.

Size tavsiyemiz kendinize paspas muamelesi yapmayın ve yaptırmayın. İyilik yaparken motivasyonunuzu gözden geçirin. Kendinize, yaptığınız işe ve fikirlerinize özgüveniniz tam olsun ve bunun yanısıra ayrıca "iyi" biri olun. Bunu başardığınızda gösterdiğiniz tüm ilginin ve yaptığınız tüm iyiliklerin sadece yapmak istediğinizden dolayı yapıldığı anlaşılır ve karşılık olarak ilgi, alaka, kabul edilme veya sevgi beklemediğiniz görülür.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Romantik erkek olmak düşündüğünüzden daha kolay

Ciddi bir ilişkide veya evlilik içerisinde romantik olabilmek göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir ve adeta iki insanı bir arada tutan tutkal gibidir. devamı

Kıskançlık ilişkinizin sonu olabilir

Kıskançlık çoğu zaman ilgi göstermenin yolu olarak algılanır ve partnerlerden birinin kıskanç davranışlar sergilememesi ilgisizlik olarak yorumlanır. Fakat kıskanmayla gelen sahiplenme duygusu ilişkiniz için son derece zararlı olabilir. devamı

"Hep Sevgili Kalalım"

lişki ve özellikle evlilik, hayatımız boyunca emek vermemiz ve üzerinde çalışmamız gereken bir beraberliktir. İlk ayların ve hatta ilk bir kaç senenin heyecanlı dönemlerinde ilişkimiz genelde güzel ve mutlu bir şekilde ilerler, fakat yılların beraberinde getirdiği rutin sık sık ilişkimizin monotanlaşmasına sebep olur. devamı

 
yukarı