Bekarları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı

Bekarları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı

Eski bir klişe bize "cahillik mutluluktur" diyor. Bu bazı durumlar için geçerli olabilir, ancak konu ilişkilere gelince biraz sakıncalıdır, çünkü sonuç olarak ciddi ve uzun vadeli bir ilişki yaşıyorsanız beklentileriniz ve gelecekteki hayatınız hakkında olabildiğince net bir fikire sahip olmak istersiniz. Mutlu bir ilişki için iki tarafın da dürüst bir şekilde tutumlarını ve beklentilerini belirlemesi gerektirmektedir. Peki bazı insanları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı nedir?

1. "Eşim hayalimdeki insan değil ama en azından evlenmiş olacağım"

Sonuç: Eş seçiminde beklentilerinizden taviz verdiğinizde evliliğinizden de taviz vermiş olacaksınız.


Bu biraz katı bir yaklaşım gibi gelebilir size. Çok sayıda bekar "Aradığım tüm özelliklere sahip bir kişi bulamıyorsam beklentilerimi azaltmam gerekir" diye düşünüyor. Ancak gerçekten söylemek istedikleri şudur: "Bekarlıktan sıkıldım ve artık evlenmek istiyorum. Bunun için beklentilerimden taviz vermem gerekiyorsa öyle olsun". Ancak böyle bir tutum daha sonraki dönemlerde yaşanacak olan hayal kırıklıklarını da beraberinde getirir. Bu yüzden mutlu olmak için yanınızda nasıl bir insana ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde belirlemeniz ve bu kriterlere sonuna kadar bağlı kalmanız gerekir.

2. "Evlilik hayatı bana hep aradığım mutluluğu getirecek"

Sonuç: Evlenmeden önce mutlu bir hayatınız yoksa eşiniz de bu sorunu çözemeyecektir.


Bekarların büyük bir bölümü, hayallerindeki eşinin onları tamamlayacağını düşünür. Ancak gerçek mutluluk her zaman insanın içindedir ve ruhsal sağlıkla gelir, dışsal faktörler ve kişilerle değil. Aradığınız mutluluğun başka biri tarafından hayatınıza getirilmesini bekliyorsanız hayal kırıklığı ve daha fazla mutsuzluk kaçınılmaz sondur. Mutluluğunuz eşinizin değil, sizin elinizdedir.

3. "Evlenince değişir..."

Sonuç: Bir ihtimal, ama buna güvenmeyin.


Eşiniz olacak kişide kıskançlık, asabiyet, sorumsuzluk, sadakatsızlık veya inat gibi beğenmediğiniz özellikler varsa kendinize, hayatınız boyunca bu sorunlarla uğraşmak isteyip istemediğinizi sorun. İnsanlar değişir ve olgunlaşır mı? Evet, ancak eşiniz olacak kişinin değişeceğine güvenerek evleniyorsanız kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

4. "Aramızdaki tutku ve heyecan her zaman devam edecek"

Sonuç: Zaman içerisinde tutkulu duygular gider ve gelir


Yoğun ve tutkulu romantik hislerin zamanla azalması normaldir. Ancak bazı kişiler tutkunun azalmasıyla başa çıkamazlar çünkü o heyecanın bağımlısı olurlar ve sürekli yeni heyecanlar ararlar. Tutkunun, gelip giden bir dalga gibi olduğunu anladığınızda ilişkinizi sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz, inip çıkan aşırı yüklü duygular üzerine değil.

Paylaş:
FriendFeed'de Paylaş

Diğer Makaleler

Sevgiliniz sizi hayal kırıklığına uğrattığında...

Siz de hiç şu durumda buldunuz mu kendinizi? Hayatınızın geri kalanını beraber geçirmeyi düşünebildiğiniz ve çok beğendiğiniz biriyle berabersiniz, ancak bu kişi geleceğinizle ilgili belirsiz bir tutum sergiliyor. devamı

Kıskançlıkla başa çıkmanın yolları

Kıskançlık, iletişimsizlik ve sevginin günlük hayattaki sorunlara yenik düşmesi ilişkimiz için büyük tuzaktır. Fakat zayıf yanlarımıza konsantre olmak yerine ilişkimizin güçlü taraflarına yoğunlaşmak bize çok daha fazla şey öğretir ve karşılaştığımız problemlerin çok daha kolay bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı olur. devamı

Bekarları evliliğe sürükleyen 4 tipik yanılgı

Eski bir klişe bize "cahillik mutluluktur" diyor. Bu bazı durumlar için geçerli olabilir, ancak konu ilişkilere gelince biraz sakıncalıdır, çünkü sonuç olarak ciddi ve uzun vadeli bir ilişki yaşıyorsanız beklentileriniz ve gelecekteki hayatınız hakkında olabildiğince net bir fikire sahip olmak istersiniz. devamı